Memurlukta Yaş Sınırı 2022

Memurlukta Yaş Sınırı

Memurlukta yaş sınırı hakkında gerçeğin ne olduğunu pek çok insan merak etmektedir.  İnsanların meraklarının bir neticesi olarak da gerçekleştirdikleri araştırmalar onların memur olup olamayacaklarına dair bilgi sahibi olmalarını sağlar. Yazımızın devamında memurlukta yaş sınırı ile alakalı memur olunabilmesi adına gerekli olan yaş sınırını çok kolay bir biçimde öğrenme imkanına sahip olabileceksiniz.

Memur Olmak İçin Ne Gerekir?

Memur olabilmek adına ÖSYM tarafından düzenlenmekte olan KPSS sınavına girmek ve ardından belirlenmiş olan düzey kadar başarı sağlamış olmak gerekmektedir. KPSS elemesi memur statüsü dahilinde kamu kadroları içerisinde çalışmak isteyen insanlar adına zorunlu tutulmuş olan bir sınav olarak kendisini göstermektedir.

KPSS elemesinin yanı sıra memur olunabilmesi için birtakım gerekliliklerin tam anlamı ile yerine getirilmesi gerekir. Bu gerekliliklerden bir tanesi de kesinlikle yaş sınırı olarak kendisini göstermektedir. ÖSYM’nin düzenli olarak belirlenen tarihler dahilinde gerçekleştirmekte olduğu KPSS sınavına dahil olarak devlet memuru olma şansı insanlara tanınmaktadır.

KPSS elemesi ile birlikte ilgili olan kadronun taban puanının üzerinde bir başarı elde etseniz bile bir noktada diğer şartları da yerine getirmediğiniz sürece memur olma şansınız tamamen  ortadan kaldırılabilir. KPSS eleme sınavına katılarak devlet memuru olmayı amaç edinen insanlara sunulan şartların arasında devlet memuru olabilmek adına karşılanması gerekli olan yaş sınırı da mevcuttur.

KPSS Sınavına Kimler Girebilir?

Orta öğretim okulları dahilinden, ön lisans programları içerisinden mezun olan kimseler ve sınav başvuru esnasında mezun durumda bulunmayan fakat sınavın geçerlilik süresi yani bu süre iki yıla denk gelmektedir, içerisinde orta öğretim ya da ön lisans düzeyinde mezun olabilecek durum içerisinde olan kimseler KPSS sınavına girebilirler.

Siz eğer bir ön lisans öğrencisi iseniz ya da ön lisans mezunu iseniz iki sene de bir defa düzenlenmekte olan KPSS ön lisans sınavına katılma hakkına sahipsiniz. Eğer siz ön lisans eğitimini tamamlamış durumda iseniz günümüzde de lisans eğitiminizi sürdürüyor iseniz bu noktada isteğinize bağlı biçimde KPSS sınavına katılma şansınız mevcuttur.

Memur Olmak İçin Yaş Sınırı Kaçtır?

Devlet memuru olabilmek adına KPSS sınavına katılmak yeterli gelecek olan bir durum değildir. Bununla birlikte memur olabilmek adına konulmuş olan şartların uygun bir biçimde yerine getirilmesi çok önemli bir yer tutmaktadır ve bunlar da iyi bir biçimde göz önünde bulundurularak dikkate alınmalıdır. Birtakım durumlar dahilinde devlet memuru alımları adına aranan şartların içerisinde yaş sınırının da yer aldığını bilmenizi isterim.

Bu noktada memur olma ile alakalı olan yaş sınırı da yasa tarafından belirlenmektedir. Devlet memurluğu konusunda pek çok allım statüsü dahilinde otuz beş yaşını doldurmamış olan ya da 40 yaşını doldurmamış olan kimselerin memurluğa seçilmeleri istenen konuların arasında yer almaktadır. bununla beraber aynı zamanda bu durum kurumlara göre farklılıklar gösterme özelliği de taşımaktadır. Bazı kurumlar ise memur alımları esnasında herhangi bir biçimde yaş sınırı aramamaktadırlar.

Devlet memuru olma amacında olanlar adına 657 sayılı kanunun kırkıncı maddesi dahilinde çok daha detaylı bir biçimde açıklamalar gerçekleştirilmektedir. KPSS A grubu adına yasa tarafından belirlenmiş olan yaş sınırı otuz beş yaşını doldurmamış olan ve alt yaş sınırı da tam olarak 18 yaşını doldurmuş olan insanlar için geçerli kılınmıştır.

OSYM tarafından gerçekleştirilmekte olan KPSS B grubu sınavı adına sınavın ardından kazanılan puana göre atanacak kimseler için buradan alım yapan kurumlara dair olarak herhangi bir yaş sınırı belirlenmemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.