Genel

Oyun Ablası Nedir? Ne İş Yapar?

Belirli yaş grubundaki çocukların sosyal ve kültürel gelişimi sağlamak, el becerileri kazandırmak hatta dil öğretmek amacıyla günün belirli saatlerinde görevlendirilen, nitelikli üniversite öğrencisi yada üniversite mezunu kişiye oyun ablası denir.

Avrupa ülkelerinde yaygın olan  oyun ablalığı kavramı ülkemizde yeni yeni bilinmektedir. Ancak son 1-2 yıl içinde yaygınlaşmaya başlamıştır. Oyun ablası çocuk bakıcılığıyla karıştırılmamalıdır. Oyun ablası çocuğun boş zamanlarını eğitici oyunlarla geçirerek gelişimine katkı sağlar. Tam zamanlı bir iş olmadığı için üniversite öğrencileri tarafından tercih edilir. Günün belirli saatleri, haftalık yada anlaşmaya bağlı olarak yatılı da yapılabilir. Bu seçim ailenin eğitim planlaması doğrultusunda gerçekleşir.

Hangi Niteliklere Sahiptir?

Oyun ablası genellikle eğitimli, üniversite mezunu yada üniversite öğrencisi kişilerdir. Çocuk Gelişimi okuyanlar yada bu bölümden mezun olanlar çocuk bakımında uzman ve çocuk psikolojisinde pedagojik alt yapıya sahip olduğu için bu bölüm öğrencileri yada mezunları oyun ablalığı seçiminde daha çok tercih edilmektedir. Oyun ablalığın da amaç çocuk psikolojisinden anlamak çocukla arkadaş olup kişisel ve ruhsal gelişime katkı sağlamaktır.

Oyun Ablası Ne İş Yapar?

Oyun ablaları çocukların yaşlarına göre belirledikleri eğitim oyunlarıyla, çocukların boş zamanlarını değerlendirmek, gelişimlerini sağlamak aynı zamanda kişisel beceriyi kazandırmayı hedefler. Bu beceriler ve eğitim faaliyetleri çocukların yaş gurubuna göre belirlenmektedir. Geçmişte 7 yaş ve üzeri çocuklarda ihtiyaç duyulan oyun ablalığı, artık günümüzde 1 yaş üzerine kadar düşmüştür. Oyun ablaları aşağıda yer alan temel ve uzmanlık gerektiren birçok eğitim faaliyetini gerçekleştirir.

  1. Çocuklarla oynamak, onlarla arkadaşlık etmek, gerektiğinde parka götürmek.
  2. Ev ödevlerinde yardımcı olmak, yabancı dil öğretmek.
  3. Küçük yaştaki çocuklara tuvalet eğitimi vermek.
  4. Müzik gitar piyano gibi uzmanlık gerektiren alanlarda ders vermek.
  5. Çocuklarla şarkı söylemek, sanatsal taraflarını geliştirmek.
  6. Çocuklarla kitap okumak, okuma alışkanlığı kazandırmak.
  7. Eğlenceli ve eğitici aktiviteleri gerçekteştirmek.

Oyun Ablası Nasıl Bulunur?

Oyun ablası, internette güvenilir bir çok iş arama sitelerinden bulunabilir. Önemli olan işe alım sırasında yapılacak mülakatta ailenin aradığı kriterleri sağlamaktır.

Oyun Ablası Ücretleri Ne Kadar?

Genelde saatlik ücret üzerinde anlaşma yapılır. Ücreti belirleyen birçok faktör vardır. Ailenin beklentileri, kriterleri, aldırmak istedikleri eğitimler, günlük veya haftalık ders süresi vs. Özellikle, İstanbul, Ankara İzmir gibi büyük şehirlerde saatlik ücret minimum 50 TL‘den başlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu