GenelKamu Personeli

İstifa Eden Memur Geri Dönebilir mi?

Kamu kurum ve kuruluşlarında herhangi bir unvanda kadrolu personel olarak görev yapmakta iken çeşitli sebeplerle kendi istekleriyle memurluktan istifa edenlerin yada memuriyetten çekilmiş sayılanların tekrar memuriyete dönme konusunu irdeleyeceğiz. Peki istifa etmiş memur hangi şartlarda geri döner? Aday memur istifa ederse tekrar dönebilir mi? Memuriyete dönüş şartları nelerdir?

İstifa ile Çekilme Arasındaki Fark Nedir?

Öncelikle istifa ve müstafi kavramlarından bahsedelim. İstifa; çeşitli gerekçelerle yazılı olarak işten ayrılmanın kurum amirliğine bildirilmesidir. Çekilme(müstafi) ise mazeretsiz olarak 10(on) gün işe gelmemek olarak ifade edilebilir.

Herhangi bir mazeret bildirmeden 10(on) gün işe gelmeyen memurlar 657 sayılı DMK’ ya göre memuriyetten çekilmiş sayılırlar. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda kendi istekleri ile istifa edenler yada kanuna göre memuriyetten çekilmiş sayılanlar 2(iki) defadan fazla olmamak şartıyla tekrardan memuriyete atanabileceği hükmedilmiştir.

Ancak seçim dönemlerinde memuriyetten çekilmeler yeniden memuriyete atanmada ki çekilme sayısını etkilememektedir. Yeniden memuriyete atanma şartları kanunun 92 inci maddesinde düzenlemiştir. Maddeye göre memuriyete tekrardan atanabilmek için ilgilinin;

1. Atanacağı sınıfta boş kadro bulunması2. Atanacağı sınıfın niteliklerini taşımaları şartları yer almaktadır.

ÖNEMLİ: Memuriyete geri dönmek için başvuruda bulunanların istifa ettikleri sırada aday memur yada asil memur olma durumları geri dönüşlerde kurum seçiminde farklılık göstermektedir.

Aday Memurun Yeniden Atanma Durumu

Aday memur iken istifa eden veya memuriyetten çekilmiş (müstafi) sayılanlar şartları taşımaları halinde yeniden memuriyete atanmak için sadece ayrıldıkları kuruma  başvuru yapmaları gerekmektedir.

Asil Memurun Yeniden Atanma Durumu

Asil memur statüsüne geçtikten sonra istifa eden yada memuriyetten çekilmiş sayılanlar şartları taşımaları halinde kendi kurumlarına yada diğer kurumlara geri dönüş için müracaat edebilirler.

657 sayılı DMK Kapsamı Dışındakilerin Durumu

657 sayılı DMK dışındaki; TSK Personel Kanunu, Hakimler ve Savcılar Personel Kanunu, Yükseköğretim Personel Kanunu gibi kanunlara tabi olanlar ayrıldıkları kurumdaki istifa sayısına bakılmaksızın şartları taşımaları halinde durumlarına uygun kadrolara atanabilirler.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu