GenelKPSS

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Sıralama

Yaşam alanlarının daha estetik ve fonksiyonel bir şekilde tasarlanmasında önemli bir role sahip olan bu bölüm TM puanıyla alım yapmaktadır. Üniversitelerin dört yıllık lisans programları içerisinde bulunmaktadır. Kimi üniversitelerde eğitim yılı hazırlıkla beraber beşe yükselebilir. Mimarlık ve Mühendislik Fakülteleri kapsamında eğitim veren bu bölüm, nitelikli mimarlar yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Bu noktada birçok öğrenci hayallerini gerçekleştirmek üzere İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı sıralama noktasında merak içerisindedir. Pratik ve teoriye dayalı bir eğitim sistemi benimseyen bu bölümde bilginin önemli olduğu kadar tecrübe de önemlidir.

8 yarı yıllık eğitim süreci boyunca zorunlu stajları da bulunan bu bölümden mezun olan öğrencilere iç mimar unvanı verilmektedir. İnşaat firmalarında, yapı dekorasyon şirketlerinde, ev dekorasyon şirketlerinde, mimari danışmanlık firmalarında görev alınabilmektedir. İç mimarlık ve çevre tasarımının çok geniş bir alanda çalışma olanağı bulunmaktadır. Bu da doğal olarak bu tür mesleklere olan ilgiyi günden güne arttırmaktadır.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Taban Sıralama

TM puan türünden alım yapan İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü için Türkçe ve matematik netlerinizin yeterli düzeyde olması gerekir. Bu noktada elde ettiğiniz ÖSYM puanınıza göre ilgili üniversiteleri tercih listenize ekleyerek hayalini kurduğunuz bu bölüme kavuşabilirsiniz. İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı sıralama listesi, üniversite öğrencileri tarafından merak edilmektedir. Bu anlamda listenin başında Özyeğin Üniversitesi bulunmaktadır.

Özyeğin Üniversitesini İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi gelmektedir. Türkiye’nin birçok üniversitesinde bulunan bu bölüm, geleceğe yönelik umut vaat eden bölümlerden bir tanesidir. İç ve dış mekanlarda aktif bir görev alanına sahip olan bu mesleğin iş alanı da oldukça geniştir. Kamu ve özel sektörde etkin bir çalışma gerçekleştiren iç mimarlar ve çevre tasarımcıları mekanlara işlevsellik ve estetik kazandırır.

Hacettepe İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Sıralama

Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan Hacettepe Üniversitesi, nitelikli eğitimi ile adından söz ettirmektedir. Sağladığı kaliteli eğitimi ile alanında yetkin ve donanımlı mezunlar veren Hacettepe, iş alanları için önemli bir kriterdir.

Hacettepe İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı sıralama noktası, üniversite öğrencileri tarafından merak edilmektedir. Bundan dolayı da bu bölüm sıklıkla tercih edilmektedir. Bu mesleğe sahip olmak isteyen öğrenciler, bu bölüme ait en iyi eğitimi verebilecek bir üniversitede okumak istemektedirler. Hacettepe Üniversitesi de bu anlamda beklentileri karşılamaktadır. İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü için Hacettepe Üniversitesinin taban sıralaması 67331’dir. Gelecek sene tercihleri için referans olacak olan bu sıralamaya göre sizler de netlerinizde düzenlemeler gerçekleştirebilirsiniz.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı

Yapı ve inşaat sektörünün devinim içinde olması, bu alanda hizmet verecek olan nitelikli elemanlara duyulan ihtiyacı artırmaktadır. İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü, her yıl verdiği donanımlı mezunlarıyla piyasadaki ihtiyacı karşılar. Canlılar için yaşam alanlarını güzelleştirme ve özelleştirme amacı taşımaktadır. Ülkemizde rağbetin artış gösterdiği dekorasyon alanı ile iç mimarlara duyulan ihtiyaç da artış gösterir.

Canlıların konfor içinde yaşayabilecekleri mekanlar oluşturma amacı ile hareket eden bölüm, estetik kaygıyı da gözetmektedir. İç ve dış mekanlarda göz alıcı bir tasarımla beraber konfor alanı da oluşturulmaktadır. Sizler de tercihinize ve yeteneğinize göre bu bölümü tercih edebilirsiniz. Bu noktada İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı sıralama bilgisine ulaşmanız ve buna uygun bir çalışma planı gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

İç Mimarlık Taban Puanları

ÖSYM tarafından düzenlenen merkezi sınavlardan eşit ağırlık puan türünde yeterli sıralamayı elde etmeniz halinde sizler de bu bölümü okuyabilirsiniz. Kimi üniversiteler ÖSYM puanıyla öğrenci kabul ederken kimileri de yetenek sınavıyla kabul etmektedir. Bunun için öncelikle bölüm için gerekli olan kriterleri karşılıyor olmanız gerekmektedir.

Meraklı, araştırmacı ve sabırlı olmanız gerekir. Aynı zamanda çizim yeteneğinizin de bölümün istediği düzeyde olması oldukça önemlidir. Günümüzün popüler mesleklerinden biri olan iç mimarlık ve çevre tasarımcılığa, inşaat ve tadilat alanında sıkça ihtiyaç duyulmaktadır.

Sizler de hedefleriniz doğrultusunda prestijli bir üniversitede bu bölümü okuma istiyorsanız İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı sıralama listesine ulaşmanız gerekmektedir. Bu noktada mevcut listeye göre bir çalışma planı oluşturmalı ve istenilen asgari düzeydeki netleri elde etmelisiniz. Ardından tercih listenize istediğiniz üniversiteyi en başa ekleyerek hedefinize ulaşabilirsiniz.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu