Kamu PersoneliKPSS

KPSS Olmadan Memur Alımı Yapan Kurumlar

KPSS olmadan memur alımı yapan kurumlar 2024 yılından pek çok ilan açıyor. Sınavda istediği başarıyı gösteremeyen adaylar bu ilanlarla iş sahibi oluyor.

Kamu kurumlarından çalışmak isteyen birçok kişi KPSS koşulsuz alım yapan kurumlara başvuruyor. Son dönemlerde artan sınavsız memur alımları artmıştır. Sınav şartı aramayan bu kurumlar kendi özel koşulları vardır. Aranan şartları sağlayan adaylar kurumlara başvurularını yapabilir. Kurumların sınavsız memur alması adaylara eşitlik sağlamaktadır. Yalnızca sınav kriter olmaktan çıkmaktadır.

KPSS’ siz Memur Alımı Genel Şartları

KPSS olmadan memur alımı yapan kurumlar başvurularda özel şartlar aramaktadır. Ancak öncesinde genel başvuru koşulları karşılanmalıdır. İlk olarak aranan temel şart Türk vatandaşı olmadır. Sonrasında yaş sınırına uygun olunmalıdır. Ve kamu kurum ya da kuruluşlarından yasaklı olmamalıdır.

Ayrıca KPSS’ siz memur alımlarında ön lisans ya da lisans mezuniyeti şartı bulunuyor. Ek olarak tecrübe, sertifika, mesleki bilgi vb. nitelikler aday seçimlerinde önemlidir. Özellikle bazı personel alımlarında yüksek lisans veya yabancı dil gibi koşullar aranır. Hatta şartlar arasında boy ila kilo benzeri fiziki özellikler yer almaktadır.

Boş kadroları bulunan kurumlar kişi sayısına göre ilan açmaktadır. Bu ilanlarda personelin görevi açıklanmaktadır. Adaylar uygun oldukları ilanlara süresi dolmadan başvurabilirler. Başvurular genellikle kurumların resmi web adreslerinden gerçekleştirilmektedir.

Son olarak kurumların aradığı özel koşulları adayların sağlaması gerekiyor. İlanda yer alan şartları sağlayan adaylar belirli aşamaları izleyerek başvuru yapar. Başvuruların tarihleri genellikle internetten duyurulmaktadır.

2024 KPSS Şartsız Memur Alan Kurumlar

İş gücü açığını kapatma amacıyla KPSS’ siz alım yapmaktadır. KPSS olmadan memur alımı yapan kurumlar personel seçiminde teknik becerilere öncelik atanır. Üniversiteler,  belediyeler, İl özel idareleri ve Kamu Hastaneleri en fazla sınavsız alım yapan kurumlardır.

Söz konusu kurumlar, kendi web adreslerinden veya İşkur üzerinden ilan açmaktadır. Adaylar açılan pozisyonlar için istenen koşulları sağladıklarında başvurularını yapabilirler. Güvenlik görevlisi, temizlik görevlileri, teknisyen, doktor, işçi vb. pozisyonlarda sınavsız alım yapılıyor.

Özellikle bekçi, öğretmen, tekniker, doktor benzeri personeller için sınav koşulu aranmamaktadır. Ayrıca üniversitelerin teknisyen, doktor, tekniker pozisyonlarında kurumlar kendi şartlarıyla alım yapmaktadır. Genellikle devlet hastanelerinde de benzer pozisyonlara KPSS’ siz çalışan alınır.

Cumhurbaşkanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, Milli Savunma Bakanlığı gibi kamu kurumlarında da sınavsız alım yapılır. TOKİ, Valilik memurlarının bazıları da KPSS’ siz alınmaktadır. KPSS şartı olmadan memur alan kurumlardan biri Kızılay’ dır.

KPSS Olmadan Memur Alımı Yapan Kurumlar; KPSS’ siz Memur Alımı Avantajları

KPSS olmadan memur alımı yapan kurumlar listesinde Tubitak ve askeri kurumlar var. Kamu sektöründeki sınavsız alınan personel sayısı giderek artmaktadır. Böylece kurumlara değişik bakış açılarına sahip farklı kişileri katılarak çeşitlilik teşvik eder.

Aynı zamanda kamu kurumlarına daha geniş aday havuzu sağlamaktadır. Ayrıca daha nitelikli ve yetenekli personelin işe başlamasını kolaylaştırır. Değişik eğitim seviyelerinden ve tecrübeli adaylara geniş iş fırsatı sunmaktadır. Sertifikaları bulunan ve teknik yeteneklere sahip adaylara daha çok fırsat bulunur.

KPSS’ de başarılı olmayan adaylar yeterliliklerini direkt kurumlara göstererek iş bulma şansına sahiptir. Sınavsız alımla iş gücü ihtiyacını etkili ve hızlı biçimde karşılamaktadır. Böylece piyasanın daha verimli daha dinamik olmasını sağlamaktadır.

Kişilerin sınav stresi olmadan kariyerini belirleme şansı vermektedir. Ancak fırsattan yararlanmanız için kurumların özel koşullarına uymanız gerekmektedir. Ayrıca her kurumun şartları birbirinden farklı olduğu unutulmamalıdır.

KPSS’ siz Memur Alım Başvurusu

Sınav şartı olmadan memur alımlarında izlenmesi gereken belirli adımlar vardır. Bunların ilki, KPSS olmadan memur alımı yapan kurumlar tarafından ilan açılmasıdır. Kurum gerek duyulan kadrolara alım için ilanlar web adresinden duyurulur. Bunun yanı sıra medya kanalları ila Resmi Gazete üzerinden duyuru yapılmaktadır.

İlanın arkasından açıklanan tarihlerde başvurular yapılmaktadır. Ek olarak kurumun belirtiği birimlere bizzat başvuru yapılır. Sonrasında sözlü sınav aşaması gerçekleştirilmektedir. Burada başarılı olan adaylar gerekli düzenlemelerin ardından işe başlar.

Mülakat aşamasında başarılı olmak isteyen adayların pek çok noktaya dikkat etmesi gerekmektedir. Detaylardan en önemlisi kendine güvendir. Zira kendinize güvenmediğinizde karşınızdaki kişiyi işe uygun olduğunuza ikna etme şansınız düşer.

Ayrıca görüşme esnasında giyim ila güler yüz de çok önemlidir. Aynı zamanda cevapların net olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra konuşurken tonlamalara özen göstermelisiniz. Böylece komisyon üyelerini daha kolay etkilersiniz.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu