Kamu Personeli

Polis Emniyet Hizmetleri Tazminatı Ne Kadar?

Polislerin aldığı tazminat, görev süresine, rütbesine ve ek göstergesine göre değişir. 2024 yılı için polis emniyet hizmetleri tazminatı ne kadar? Merak edilenlerle detaylar burada!

Polis Emniyet Hizmetleri Tazminatı Tanımı

Tazminat, Türkiye’de memurların görevleri sırasında karşılaştıkları olumsuz durumlarda verilir. Riskler sonucu meydana gelen maddi veya manevi kayıpları karşılamak amacıyla oluşturulan sistemdir. Hizmet esnasında yaşanan travmatik olaylardan kaynaklı zararları telafi etmeyi amaçlar.

Terör saldırıları, suç olayları, çatışmalar, trafik kazaları gibi benzeri durumlar günlük hayatta karşılaşılan potansiyel tehlikelerdir. Fiziksel yaralanmaların yanı sıra psikolojik travmalarda yaşanır. O nedenle oluşan maddi ve manevi zararların telafisi tazminat sistemi ile karşılanır.

Acil durumlar nedeniyle maddi zarar görülmesi durumunda korur. Sistem güvende olmalarını sağlarken olası risklere karşı korunmaları açısından tasarlanmıştır. Polis emniyet hizmetleri tazminatı ne kadar; yaşanan zarara göre hesaplanır.

Polis Emniyet Hizmetleri Tazminatı Hesaplama Süreci

Türkiye’de polis emniyet hizmetleri tazminatı ne kadar sorusu hesaplama süreci ile belirlenir. Fiziksel yaralanmaların yanında meslek hastalıkları, iş kazaları gibi durumlar karşısında değerlendirmeler yapılır.

Görevde meydana gelen olayın niteliği ile ciddiyeti, maruz kalınan riskin derecesi, çalışma süresi, görevde bulunduğu birim, sağlık raporları, uzman değerlendirmeleri etkileyen faktörlerdir. Hesaplama süreci şu adımlardan oluşur;

  • Maruz kalınan durum derhal bildirilerek gerekli sağlık kuruluşlarından sağlık raporu alınır.
  • Raporla birlikte diğer belgeler hazırlanarak başvuru yapılır.
  • İlgili kurum veya kuruluş başvuruyu inceleyerek değerlendirir.
  • Değerlendirme sonucunda tazminatın verilip verilemeyeceğiyle miktarı belirlenir.
  • Onaylanması halinde ödeme yapılır veya diğer haklar sağlanır.

Başvuruda istenen belgeler arasında sağlık raporunun yanında olayın detaylı açıklamasıyla tanıkların ifadeleri yer alır. Aynı zamanda çalışma geçmişi, görev tanımı gibi bilgilere yer verilir.

Gerektiğinde farklı belgeler talep edilir. Değerlendirmelerde durumun ciddiyetinin yanında iş gözlük görmezlik süresi, tedavi maliyetleri gibi faktörler göz önünde bulundurulur.

Polis Emniyet Hizmetleri Tazminatı Ne Kadar; Tazminatı Ödenme Koşulları

Meslekte karşılaşılan risklerle yaşanan zorluklar nedeniyle oluşan maddi kayıpları telafi amacıyla ödenen tazminat motivasyonu arttırıyor. Polis emniyet hizmetleri tazminatı ne kadar sorusunun yanında ödenme koşulları da merak ediliyor. Kaza, hastalık, ölüm ve sakatlık olmak üzere farklı türleri mevcut.

Koşulların gelen incelemesinde görev sırasında yaşanan riskler ele alınır. Yaralanma, hastalık veya mesleki stres gibi durumlar sonucunda maruz kalınan riskleri kapsar. Ödenebilmesi açısından görev ve doğrudan ilişkili oldukları veya görevini yerine getirirken meydana geldiği kanıtlanmalıdır.

Resmi görev sırasında ve yetki çerçevesinde hareket etmiş olması koşullar içerisindedir. Sağlık sorunları yaşanmışsa ve bunlar görev sırasında ortaya çıkmışsa sağlık raporlarının yanında tedavi kayıtlarıyla uzman doktor görüşleri başvuruda önemli birer kanıttır.

Görev sırasında meydana gelen riskle birlikte tehlikelere karşı ödendiğinden dolayı izinli veya hastalık nedeniyle görevden uzak olan personele ödenmez. Her personel alamaz sadece belirli riskli görevlerde bulunan personellere ödenir.

Terörle mücadele, trafik güvenliğinin sağlanması, uyuşturucu ve kaçakçılık ile mücadele birimleri bunlar arasındadır. Fakat asayiş ve kamu düzenine sağlanması, özel harekat ile çevik kuvvet gibi özel birliklerde görev alan personel için de geçerlidir. Görevden uzaklaştırma, ayrılma, emeklilik, hapis cezası, disiplin cezası, yalan beyanda bulunma gibi durumlarda ödenmez.

Polis Emniyet Hizmetleri Tazminatı Sistemindeki Güncel Değişiklikler

Polis emniyet hizmetleri tazminatı ne kadar; Tazminat sistemi ilk olarak 1985 yılında 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu ile düzenlendi. Kanunla polislere görevlerinin tehlike ve güçlüğü ile orantılı tazminat ödenmesi öngörüldü. miktarı hizmet verdikleri bölgenin risk seviyesinin yanında görev süresine göre belirlendi.

2002 yılında 4734 sayılı kamu görevlileri hakkında kanun yürürlüğe girdiğinde sistem yeniden düzenlendi. Miktarı sabit şekilde belirlenerek risk seviyesi gibi kriterler dikkate alınmadı. 2023 yılında 7424 sayılı kanunla önemli değişiklikler yapıldı. Miktar yeniden arttırılarak görevdeki bölgenin potansiyel risk seviyesi tekrar dikkate alınmaya başlandı.

Sistemin temel özellikleri arasında tazminat miktarı 3 farklı kategoride belirlendi. Riskli ya da risksiz bölgelerde görev yapan memurlar olarak ayrılırken ödemeler buna göre şekillendirildi. Emekliliğe de yansıtılırken miktarı her yıl yeniden belirlenmekte.

2024 yılı için polis emniyet hizmetleri tazminatı ne kadar; rütbeye göre farklıdır. Polis memurları gösterge rakamının %100’ü, komiser yardımcısı gösterge rakamının %150’si, komiser %175’i, baş komiser ise %200’ü oranında almaktadır.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu