Kamu Personeli

KHK İle İhraç Edilen Memurlar Ne Olacak?

Kamu Hizmeti Komisyonu (KHK) ile ihraç edilen memurların durumu belirsizliğini koruyor. KHK ile ihraç edilen memurlar ne olacak, kişilerin kaderi nasıl şekillenecek merakla bekleniyor.

KHK İle İhracın Nedenleri

Türkiye’de kanun hükmünde kararnameler olağanüstü hal dönemlerinde kullanılan yönetim araçlarıdır. OHAL devletin olağan dönemde alışılmışın dışında yetkilere sahip olmasına izin verir. Kanun hükmündeki kararnameler bu dönemde hükümetin hızla karar almasını ve uygulamasını sağlar.

Hukuki denetimden yoksun olması ya da kişisel haklara müdahale edilmesi gibi risklerde barındırır. Son dönemde KHK ile ihraç edilen memurlar ne olacak sıklıkla gündeme geliyor. Türkiye’de ihraç nedenleri belirlenmiş durumdadır;

  • Terör örgütü üyeliği veya destekçiliği suçlamalarıyla ihraç söz konusudur.
  • Devletin güvenliğine karşı tehdit oluşturduğu iddiasıyla memurlar görevden uzaklaştırabilir.
  • Son yıllarda Türkiye’de en çok öne çıkan sebeplerden biri fethullahçı terör örgütü (fetö) bağlantısıdır.
  • Hükümete karşı eleştirel tutum sergileyen veya muhalif görüşlere sahip olduğu düşünülen kişiler de mevcut.
  • Büyük çaplı operasyonlarla yapılanma soruşturmalarında kurumların yeniden yapılandırılması amacıyla KHK’lar kullanılır.

KHK ile İhraç Edilen Memurların Hukuki Durumu

Türkiye’de son yıllarda terörle mücadele kapsamında kanun hükmünde kararnameler yayınlanarak birçok kamu görevlisi işlerinden uzaklaştırıldı. Yaşanan durum KHK ile ihraç edilen memurlar ne olacak tartışmasıyla beraber hukuki açıdan incelenmesinde gerektiriyor. Öncelikle memurun hukuki statüsü üzerinde durmak gerekiyor.

Türkiye Cumhuriyeti anayasasına göre kararname Cumhurbaşkanı tarafından çıkarılır. Lakin anayasa aynı zamanda temel haklarla özgürlükleri koruma görevi üstlenmektedir. Dolayısıyla ihracı söz konusu olan memurların temel haklarıyla özgürlükleri hukuki çerçevede önem arz eder.

İlk olarak hangi gerekçeler sunulduğuna bakmak gerekir. Bu noktada terör örgütleriyle bağlantılı olma iddiası durumu öne çıkarır. İddiaların ne dereceye kadar kanıtlandığı ve acil yargılanma sürecinin yaşanıp yaşanmadığı da önemli tartışma konusudur.

Kamu personelinin itirazla yargı yolu haklarını arama imkanları mevcuttur. Anayasa mahkemesi veya Danıştay gibi yargı organları memurların haklarını korumada bununla birlikte adaleti sağlamada görev üstlenmektedir.

Hukuki durum değerlendirilirken aslında uluslararası sözleşmelerle insan hakları belgeleri, herkesin adil yargılanma süreci, haklarının korunmasına sahip olma gibi hakkının olduğu dolayısıyla Türkiye’de hukuki durum uluslararası hukuk çerçevesinde ele alınır.

KHK İle İhraç Edilen Memurlar Ne Olacak; KHK İle İhraç Edilen Memurların Geri Dönüşü

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından OHAL ilan edildi. Dönemde kanun hükmünde kararnamelerle kamu görevinden uzaklaştırılan memurların durumu halen tartışılıyor.

Yüzbinlerce insanı etkileyen durum hem hukuki hem de insani açıdan birçok karmaşıklığı barındırıyor. KHK ile ihraç edilen memurlar ne olacak sorusunu cevaplandırırken yasal düzenlemelere göz atmak gerekiyor. OHAL’in sona ermesiyle birlikte birtakım yasal düzenlemeler yapıldı.

3713 sayılı kanunla OHAL işlemleri inceleme komisyonu kuruldu. Komisyona itirazları inceleme yetkisi verildi, hukuka aykırılık olduğunda karar alınması durumunda uzaklaştırılan personel eski görevine iade ediliyor. Süreç o hal işlemleri inceleme komisyonuna başvuruyla başlıyor.

Komisyonun başvuru incelemesinin ardından işlemin hukuka uygunluğuna karar veriliyor. Karar aleyhte olduğunda hem idari hem de yargısal yollar tüketiliyor. Şu ana kadar yapılan başvuruların sonucunda bir kısmı için geri dönme kararı verildi. Lakin geri dönenlerin sayısı ihraçların sayısına oranla oldukça düşük.

Geri dönüş birçok tartışmayı da beraberinde getiriyor. Tartışmaların odağında komisyonun çalışma şekli ile aldığı kararların objektifliği yer alıyor. Bununla birlikte tazminat hakları da tartışılan konular arasında. Geri dönüş süreçleri halen devam ediyor. Adil ve şeffaf şekilde tamamlanması Türkiye’de demokrasiyle birlikte hukukun üstünlüğü açısından büyük önem taşıyor.

Khk Sonrası Memurların İş İmkanları

Türkiye’de memurlar açısından kanun hükmünde kararname sonrası iş imkanları konusu son yıllarda önemli gündem maddesi haline geldi. KHK ile ihraç edilen memurlar ne olacak sorusunun yanında iş imkanları noktasında pek çok tartışma başladı.

Çalışma koşullarının yanında kariyerleri üzerindeki etkileri üzerine çeşitli değerlendirmeler yapılıyor. 15 Temmuz sonrası gerçekleştirilen ihraçlarda birçok kamu görevlisi görevinden uzaklaştırıldı ya da görevine son verildi. Yaşanan durumun ardından yeni iş imkanları da doğdu.

Özellikle sivil toplum kuruluşlarında veya özel sektörde çalışma fırsatları artarken yeteneklerle deneyimler farklı alanlarda değerlendiriliyor. Bu kapsamda iş imkanlarına bakarken yalnızca negatif etkilere odaklanmak yerine fırsatları da göz önünde bulundurmak önem kazanıyor.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu