Genel

Eşit Ağırlık Bölümleri ve Puanları

2022 yılı itibariyle üniversitelere öğrenciler yerleşirken 3 farklı puan türü karşımıza çıkar. Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlık olmak üzere üç farklı alandan sınava giren öğrenciler, aldıkları puanlara göre de üniversitelere yerleşmektedir. Eşit Ağırlık bölümleri ve puanları da öğrencilerin Eşit Ağırlık puanına göre yerleşmelerinde etkili olmaktadır. İşte Eşit Ağırlık bölümlerine ve puanlarına dair merak edilen tüm ayrıntılar!

Eşit Ağırlık alanındaki öğrenciler öncelikli olarak TYT sınavına girmek durumundadır. TYT sınavında Eşit Ağırlıkçı öğrenciler, Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimlerle Fen Bilimlerine yönelik testleri çözmelidirler. Eşit Ağırlık alanında bulunan öğrenciler iki oturum olarak da AYT sınavına girmek durumundadır. AYT’deki kitapçıkta öğrenciler Matematik, Sosyal Bilimler ile Türk Dili ve Edebiyatı sorularını çözmelidirler. Bu testlerin tamamının ortalamasıysa size ‘’Eşit Ağırlık Puanı’’ verecektir.

4 Yıllık Eşit Ağırlık Bölümleri

Elbette ki 4 yıllık eşit ağırlık bölümleri çok sayıda farklı alanlardan oluşmaktadır. Özellikle Hukuk, İktisat ve İşletme gibi bölümler, en popüler Eşit Ağırlık alanları arasında yer almaktadır. Yine Uluslararası İlişkiler ve Kamu Yönetimi gibi alanlar da en çok ilgi gören bölümler arasına yer alır. Eşit Ağırlık bölümünün çok sayıda farklı mesleği içine alan bir bölüm olması; bu alana olan ilgiyi de arttırmaktadır.

Özellikle ülkemizde Eşit Ağırlık bölüme olan ilginin fazla olması; bu bölümün taban puanlarını da arttırmaktadır. Bu kapsamda en yüksek Eşit Ağırlık taban puanı söz konusu olduğunda karşımıza Galatasaray Üniversitesi Hukuk Bölümü çıkmaktadır. Galatasaray, Hukuk; 526.316 taban puanla öğrenci alan bir üniversite olarak karşımıza çıkmaktadır. Eşit Ağırlık puanı 526.316 taban puanından yüksek olan öğrenciler Galatasaray Üniversitesinde ücretsiz olarak okuma hakkı da kazanmaktadır.

Eşit Ağırlık bölümleri arasında en yüksek taban puanlı ikinci üniversite olarak karşımıza Koç Üniversitesi çıkmaktadır. Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesinin taban puanı 523.043’tür. Eşit Ağırlık puanı 523.043 taban puanının üzerinden olan öğrenciler Koç Üniversitesinde bursu olarak eğitim görmektedir. Eşit Ağırlık taban puanları söz konusu olduğunda 3. En yüksek taban puan olarak karşımıza 521.012 puan çıkar. Bu kapsamda İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi’nin Hukuk bölümünü kazanmak için en az 521.012 Eşit Ağırlık puanı almak gerekmektedir.

Eşit Ağırlık En İyi Bölümler

Günümüz koşullarında Eşit Ağırlık en iyi bölümler söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı bölümün çıktığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Ancak Eşit Ağırlık bölümü için en iddialı bölümün Hukuk Fakülteleri olduğunu da söyleyebiliriz. Eşit Ağırlık bölümleri söz konusu olduğunda Hukuk Fakültesi haricinde İşletme ve İktisat Fakülteleri de akla ilk gelen seçenekler arasında yer almaktadır. Ülkemizde pek çok üniversitenin bu alanda etkili bir düzeyde eğitim verdiği de bilinmektedir.

Eşit Ağırlık bölümleri arasında öğretmenlikler de etkili bir düzeyde talep görmektedir. Sınıf Öğretmenliği Eşit Ağırlık puanına göre öğrenci alan bölümler arasında yer almaktadır. Yine Eşit Ağırlık alanı söz konusu olduğunda Uluslararası İlişkiler, Bankacılık ve Çocuk Gelişimi gibi bölümler de aklımıza gelmektedir. Görüldüğü üzere Eşit Ağırlık alanında pek çok farklı alan bulunmaktadır. Bu durum ise doğal olarak Eşit Ağırlık alanına olan ilgiyi arttırmaktadır.

Eşit Ağırlık Bölümleri 2022

Özellikle Eşit Ağırlık bölümleri 2022 yılında etkili bir seviyede ilgi görmektedir. Bundan dolayı da Eşit Ağırlık alanında eğitim gören öğrencilerin sayısında ciddi oranda artış göstermektedir. Galatasaray Üniversitesi, Bilkent, Koç Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi gibi üniversitelerin yoğun bir şekilde Eşit Ağırlıklı öğrencilere de yer verdikleri bilinmektedir.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu