GenelKamu Personeli

KPSS Düz Memurluk Nedir?

4001 kodu ile de bilinmekte olan KPSS düz memurluk konusunda bilgi almak isteyen insanlar genel olarak düz memurluk konusunda yeterli olup olmadıklarını sınamak isteyen insanlardır. Bununla birlikte yazımızın devamında düz memurluk ile alakalı olarak pek çok bilgiye ulaşabilir ve aklınızdaki soruların yanıt bulmasını da sağlayabilirsiniz. Keyifli okumalar!

4001 Düz Memur Nedir?

4001 kodu sayesinde KPSS sınavı üzerinden ataması tamamlanan insanlar için düz memur olarak adlandırma gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte düz memur olan kimseler mesleki olarak atamalarının tamamlanmış olduğu bir esnada görevi net bir biçimde belirlenmemiş olan kimseler adına kullanılmaktadır.

Söz konusu olan bu kimseler zaman içerisinde amirleri ve diğer üstlerince belirli olan alanlara yönlendirileceklerdir. Aynı zamanda gerçekleştirilen bu yönlendirmelerin ardından o kişiler bu alanlar üzerinde iyi bir biçimde nitelik kazanmaya da başlayabilirler.

Havacılık konusunda düz memur olabilmek adına pek çok insanın 4001 kodunun kullanımı ile atamasının tamamlanması da gerekmektedir. 2001, 3001 kodlarının kullanımı ile ataması tamamlanmasını bekleyen kimselerin alanları dahilinde açılan kadroların sayısı çok daha az sayılarda olmaktadır.

Düz Memur Atama Kodları Nelerdir?

4001 kodu ile atanan kimseler lisans mezunu olup aynı zamanda düz memur olarak atanan kimselerdir. 3001 kodu ile atanan kimseler ön lisans programlarından mezun olan ve yine düz memur ataması adına kullanılan koda tabidirler. 2001 kodu ise orta öğretim mezunu olarak düz memur biçiminde ataması gerçekleştirilmiş olan kimseleri ifade etmek adına kullanılan koddur.

4001 Kodu İle Ataması Tamamlanan İnsanlar Hangi Unvanlar İçin Aday Olur?

Bilgisayar işletmeni şekilde ataması gerçekleştirilen insanlar atanmış oldukları kuruluşların içerisinde yer alan bilgisayarlar ve teknik ekipmanların bakım ve onarımlarını sağlamak ile yükümlü olan kimselerdir. Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni olan kimseler ise muhasebe işlemleri, veri değerlendirme tarzında olan işlemlerden sorumlu tutulan kimselerdir.

Anbar memurları envanterden sorumludur ve aynı zamanda bu kimseler 3001 kodu ile de atanabilmektedirler. Satın alma memurları çalışılmakta olan kurum adına ihale yönetimleri, ürün satın alma süreçlerinin iyi bir biçimde yönetilmesi gibi gereklilikleri üstlenmekte olan insanlardır. Tahsildar olan kimseler ise tahsil görevlerinden sorumlu olan kimselerdir.

Bilet kontrol memurları havaalanı bilet sorumlusu olarak görev yapmaktadırlar. Muhasebe Sekreter vb, kimseler ise gerekli olan sertifikaların yanı sıra aynı zamanda belgeler ile birlikte düz memurlardan daha farklı unvanların içerisinde atanma sonrasında aday olabilirler.

Kurum İçi Görevler Nelerdir?

4001 kodu ile düz memur şeklinde atanmış olan kimselerin kurumları içerisindeki görevlerinden bir tanesi kurum dahilinde gerçekleşmekte olan resmi yazışmaların yürütülmesi ile alakalıdır. Bununla birlikte bu kod ile atanan kimseler bir diğer görev olarak muhasebe işlemlerinin iyi bir biçimde yürütülmesi ile alakadar olurlar. Ataması tamamlanan 4001 kodlu kimselerin ilgilenecekleri bir diğer görev personel özlük işleridir.

Bunların dışında görevler arasında satın almaların gerçekleştirilmesi ve kurum içi gerçekleşecek olan ihale süreçlerinin yönetilmesi gibi görevler yer alırken taşınır ve taşınmazlar ile alakalı olan işlemlerin iyi bir biçimde yönetilmesi, arşiv düzeninin sağlanabilmesi, evrak kayıtlarının yapılması, havalelerin tamamlanması, postalama ve benzeri olan işlemlerin tamamlanması gibi görevleri de üstleneceklerdir.

Aynı zamanda çalıştıkları kurumlar dahilinde iş mevzuatlarına da hakim olmak amacındadırlar. Amir tarafından kendilerine tevdi edilen görevleri yasalara ve mevzuatlara tamamen uygun bir biçimde yönetmek ve yürütmek de onların görevleri ve sorumlulukları arasında yer alan işlerden bir kaçı olarak rahatlıkla söylenebilmektedir.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu