GenelKamu Personeli

Hemşirelik Atama Puanları ve Hemşerilik Kpss Atama Puanları

Hemşirelik mesleği ile ilgili sürekli olarak kamuya alımlar yapılıyor. Kamuda hemşirelik mesleğini gerçekleştirmek için yeterli kpss puanı almak gerekli şartlar arasındadır. Hemşirelik atama puanları son yıllarda yaşanan sağlık sorunlarından dolayı oldukça düştü. Özelliklede pandemi süreci içerisinde hemşirelik mesleğine ihtiyaç çok daha fazla arttı.

Bundan dolayı da hemşirelik mesleğine olan ilgi de artış gösterdi. Hemşirelik mesleği genel olarak pek çok kişi tarafından sevilerek yapılır. Bu yüzden de hemşirelik mesleğine yoğun bir ilgi vardır. Artan yoğun ilgi hemşirelik mesleğinde merkezi atamaları da etkilemektedir.

Son yıllarda ise genel olarak bakıldığında hemşirelik mesleği için kpss’den çok yüksek puan almaya gerek yoktur. Hemşirelik tüm zamanların en gözde mesleği olduğu için bu alanda çalışmayı isteyenlerin sayısı da her geçen gün itibariyle artış göstermektedir.

Kpss Hemşirelik Atama Puanları

Kamu alanında çalışmak isteyenler kamu personel seçme sınavından yeterli puanı almaları gereklidir. Hemşirelik mesleği için de aynı durum geçerlidir. Hemşirelik atama puanları genel olarak bakıldığında yaklaşık olarak en az 75 puan alınması gereklidir. Fakat her yıl puan durumları değişiklik gösterir. Diğer alanlara göre orta puan ataması mevcuttur.

Hemşirelik mesleği için genellikle sıklık ile atamalar gerçekleşiyor. İnsanlar ise artık gelecekte atama sorunu yaşanmayan bir mesleği seçmek istiyorlar. Bu yüzden de hemşirelik mesleğini seçenler genellikle çoğunluktadır. Atama puanları her dönem için aynı olmaya bilir. Genel olarak bakıldığında ise atama puanları merkezi olarak alımlara göre şekilleniyor.

Hemşirelik mesleği içinde atama puanları atama taleplerinin karşılanmasına göre şekilleniyor. Kamu personel seçme sınavı iki şekilde gerçekleşir. İlk olarak genel bir sınav vardır. İkinci olarak alan sınavları bulunur. Fakat hemşirelik mesleği için alan sınavı yapılmamaktadır. Onların sadece genel sınavına girmeleri yeterlidir.

Hemşerilik Kpss Atama Puanları

Kamu alanında hemşirelik mesleği hizmetini sunmak pek çok hemşirenin hayali olarak bilinir. Çünkü genel olarak çalışma koşulları çok daha iyidir. Ayrıca gelecek garantisi de bulunuyor. Bu yüzden kamu için hemşirelik mesleğine ilgi çok büyüktür. Günümüzde hemşirelik atama puanları diğer alanlarda ki puan durumlarına göre daha iyi bir durumdadır.

Günümüzde kamu alanında hemşirelik mesleğine ihtiyaç gittikçe artmaktadır. Bu durumda atama puanlarının daha düşük olmasını sağlar. Kamuda hemşire mesleğini icra etmek için kpss’den 80 almak yeterlidir. Günümüz koşullarında ise kpss’den 80 puanı almak kolay değildir. Fakat diğer alanlarda en az 85 civarında puanlar ile atamalar gerçekleşiyor. Bu yüzden 80 puanına daha kolay o puana ulaşılır. Bu puan durumları alım miktarına bağlı olarak da değişiklik göstermektedir.

Hemşirelik Taban Puanları 2022

2022 yılında genel olarak sağlık sektöründe çalışanlar için merkezi atamalar yoğun olarak yaşandı. Özelliklede kamu alanında hemşirelik mesleğine olan ihtiyaç daha çok arttı. Bu yüzden de merkezi atamalarda hemşirelik atama puanları düştü. Kamu alanında hemşirelik mesleğine olan ihtiyaç biraz dahi olsa azaltılmaya çalışıldı.

Hemşirelik mesleği için 2022 yılında kpss taban puan 64 olarak kaldı. Günümüz koşullarında ise 64 puan ile atanmak zordur. Fakat yaşanan pandemi süreci içerisinde hemşirelik mesleği alımları yoğun olduğu için 64 puan ile atanmalar yaşandı. Son zamanlarda ise hemşirelik mesleği ile kamu alanında hala merkezi alımlar yapılıyor. Çünkü sağlık sektörü için gerekli olan hemşirelik ihtiyacı tam olarak tamamlanmış değildir.

Hemşirelik Taban Puanları 2022

2022 yılında yaşanan küresel sağlık sorunları devam ettiği için 2022 yılında da sağlık sektöründe hemşirelik ihtiyacı net olarak tamamlanmış değildir. 2022 yılı içerisinde sağlık bakanlığı tarafından gerçekleştirilen merkezi alımlar oldu. Bu alımlar içerisinde hemşirelik mesleği alımları gerçekleşti. 2022 yılında merkezi atamalarda hemşirelik mesleği taban puanları 64 olarak gerçekleşti. Merkezi alımlarda ise daha çok İstanbul ve çevresinde gerçekleşmiş oldu.

Genel olarak bakıldığında ise pandemi sürecinde yoğun olan bölgelere göre hemşirelik alımları gerçekleşmiştir. 2022 yılı için ise hemşirelik taban puanları 93 olarak gerçekleşmiştir. Hemşirelik atama puanları genel olarak sürekli olarak artarak devam ediyordu. Fakat yaşanan sağlık sorunlarında puanlarda düşüşler yaşandı.

Özelliklede 2022 yılının ortalarında KPSS puanlarında ciddi düşüşler yaşandı. Bu durum hala daha devam etmektedir. Geleceğin mesleği olarak hemşirelik mesleği ideal bir tercih olabilir. Çünkü sürekli olarak alımları devam etmektedir.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu