GenelKamu Personeli

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Nedir?

Veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak adlandırılan ve görev yapan kimse kendisine teslim edilmiş olan evrakların bilgisayar ortamına aktarımını ve düzenlenmesini, arşivlenmesini ve de verilerin doğruluğunun kontrol altında tutulmasından sorumlu olan kişidir. Bununla birlikte bu kimseler genel olarak kamu kurum ve kuruluşları içerisinde istihdam edilen kimselerdir.

Ne İş Yapar?

Veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak görev yapmakta olan bir kimse eline geçen verileri ve bilgileri bilgisayar ortamına aktaran ve orada kaydedilmesini sağlayan kimsedir. Söz konusu olan bu kimselerin verilerin toplanması, düzenlenmesi ve bilgisayar ortamlarına dahil edilmesi ve arşivlenmesi tarzında pek çok görevi de yerine getirirler.

Bu noktada ver hazırlama ve kontrol işletmeni olan kimseler genel olarak kamu kurum ve kuruluşları dahilinde görev yapmaktadırlar. Veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak görev yapan bir kimse evrak işlemlerinin bilgisayar ortamına kaydedilmesinden ve o ortam dahilinde yürütülmesinden sorumlu olan kimsedir. Bu kimseler aynı zamanda amirlerinin onlara vermiş oldukları görevleri iyi bir biçimde yerine getirmek zorundalardır. Bununla beraber pek çok kimse böyle bir mesleğe nasıl sahip olabileceğini de merak etmektedir.

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Nasıl Olunur?

Veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak adlandırılmakta olan bu meslek grubu içerisine dahil olabilmek adına TYT ve AYT sınavlarına girerek bu sınavlar üzerinden yeterli gelecek biçimde görülmekte olan puanları kazanmanız gerekmektedir. Bununla birlikte aynı zamanda bu sınavlar dahilinden başarılı olarak sayılmakta olan puanları kazanarak bunların 2 ya da 4 yıllık bölümlerinden birisini okumanız da gerekiyor.

2 ya da 4 yıllık bir bölümü okumanızın ardından KPSS elemesine girerek burada devlet kadroları içerisinde bulunan açıklar içerisine siz de dahil olabilirsiniz. Bununla birlikte veri hazırlama ve kontrol işletmeni olabilmek adına atanmanızın gerekli olduğunu bilmenizi isterim. Ayrıca başvuracağınız kurumun belirlediği şart ve kriterlere de uygun olmanız gerekir.

KPSS sınavından başarılı bir puan almanız da gerekmektedir. MEB onaylı olarak bilgisayar işletmeni sertifikasına sahip olmak, Unvan değişikliği yolu kullanmak, en az meslek yüksek okul mezunu olmak, kurum tarafından belirlenmiş olan bir görev süresini doldurmak gibi  şartlar aranmaktadır.

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Maaşları Ne Kadar?

Veri hazırlama ve kontrol işletmeni maaşları devlet memurlarının maaşlarına göre düzenlenmektedir. Bununla birlikte böyle bir belirlenme şartı da sunulur. Veri hazırlama ve kontrol işletmeni olan kimseler normal memur statüsünde yer alan memur kimselerden en az 100 TL daha fazla maaş almaktadırlar. Bununla birlikte günümüzde veri hazırlama ve kontrol işletmeni olan kimselerin aldığı maaş skalası yaklaşık olarak 4200 TL ile 5000 TL arasında değişiklikler göstermektedir. Bu kimseler kamu görevleri içerisine atanarak bunun ardından belediye, kaymakamlık, bakanlık, valilik ve daha pek çok kamu kurum ve kuruluşunda çalışma imkanına da sahip olabilirler.

Bu görevi yerine getirecek olan kimselerin KPSS elemesine girmesi ve devletin açmış olduğu boş kadroların içerisine yerleşmesi gerekmektedir. Veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak görev yapmakta olan insanlar bu noktada pek çok kamu kurum ve kuruluşunda genel idare hizmetleri grubuna dahil bir biçimde hizmet vermektedirler.

Bununla birlikte devlet kadrolarının arasında en fazla tercih edilen nokta olarak bir noktada veri hazırlama ve kontrol işletmenliği görevi pek çok zaman için büyük bir yer tutmakta ve insanlar da bu göreve büyük rağbet göstermektedir.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu