Kamu Personeli

Malulen Emekli Olan Bayram İkramiyesi Alabilir Mi?

Malulen emekli olan bayram ikramiyesi alabilir mi cevabı burada! Her bayram öncesi verilen ikramiyeyi kimler alır, tutarı ne kadar vb. soruları cevaplıyoruz.

Ramazan Bayramı’ nın yaklaşmasıyla beraber emeklilerin ikramiye ödemeleri gündeme gelmiştir. Bayram ikramiyesini SGK emekli aylığı, vazife malullüğü aylığı alanlar dahil birçok kişi yararlanıyor. Bu nedenle her bayram öncesinde milyonarca emekli ikramiyeleri araştırıyor. 2018 yılından bu yana düzenli ödemen bu ikramiyeler her sene belirli oranda zamlanıyor. Bu yıl ise düzenlenen 8. yargı paketiyle % 50 artış sağlandı.

Malulen Emekli Olma Şartları

Malulen emekli olan bayram ikramiyesi alabilir mi sorusunun yanıtı evettir. Çalışamayacak durumda olduğu için emekliye ayrılan kişiler bayram ikramiyesi alır. Malulen emeklikte minimum 10 yıl sigortalı çalışılması gerekiyor. Ayrıca belirtilen süre içerisinde toplam 1800 gün prim ödemesi yapılmış olmalıdır.  

Malulen emekli sayılma için iş gücünün en az % 60’ ı kaybedilmiş olmalıdır. Maluliyet işe başladıktan sonra meydana gelmelidir. Bunun yanı sıra maluliyet durumunun Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu tarafından teyit edilmesi şarttır. 1800 gün prim şartı, sürekli birinin bakımına muhtaç sigortalılarda aranmamaktadır.

Bu emeklilikten 4a, 4b, 4c kapsamındaki tüm sigortalılar yararlanabilir. Malul sayılma şartlarından biri de iş kazası sonrasında çalışma kabiliyetini kaybetmedir. Bunlara ek olarak kamu görevlilerinin vazifesini yapamayacağı raporla ispatlanmalıdır.

Öte yandan prim gün sayısı yetmeyen kişiler borçlanabilir. Borçlanma ile eksik kalan prim gününü aday kendisi ödemektedir. Ayrıca çalışmayan bireylerde prim gün sayısını borçlanarak malulen emeklilik başvurusu yapabilir. Emekliliği onaylanan kişiler, bayram ikramiyesi alabilir.

Malulen Emekli Olan Bayram İkramiyesi Alabilir Mi; Bayram İkramiye Alma Koşulları

Bayram ikramiyesi almanın tek şartı, ödemenin yapıldığı ayda emekli maaşı alıyor olmanızdır. Bunun dışında herhangi bir koşul aranmaz. Üstelik yararlanma için başvuru yapmamaktadır. İkramiyeler, emeklilerin maaş hesabına belirtilen tarihlerde yatırılmaktadır.

Ramazan Bayramı, bu sene 10 Nisan tarihindedir. Dolayısıyla bayram ikramiyesi 10 Nisan’ dan önce yatırılacaktır. Malulen emekli olan bayram ikramiyesi alabilir mi: Evet sağlık sorunları vb. sebeplerle emekliye ayrılan kişilerde ikramiye alabiliyor.

Demans, beyin tümörü, MS hastalığı, Serebral palsi gibi hastalıklar yüzünden emeklilik başvurusu yapılabiliyor. Bunlar ve farklı hastalıklarla malulen emekli olanlara her bayramda ikramiyeden yararlanıyor. Bu kişilerin prim gün sayıları alacakları ikramiyeyi belirliyor.

Dul ve Yetim Aylığı Alanlarda Bayram İkramiye Alıyor Mu?

Malulen emekli olan bayram ikramiyesi alabilir mi: Evet dul ve yetim aylığı alanlar ikramiye alıyor. İkramiyenin emekli hesaplarına 2- 5 Nisan tarihlerinde yatırılması bekleniyor. Ek olarak kişinin Sigortalının dul eşi emekli maaşının % 50′ sini, çocuğu olmayan dul eş ise % 75 oranı alıyor.

Bayram ikramiyesi, ölen eşten maaş alan emekliye hissesi oranında veriliyor. Maaşın oranında göre bayram ikramiyesi ödeniyor. Ödemeler için başvuru gerekmiyor. Açıklanan tarihte maaş hesabına ek ödemeler yatırılıyor. Nisan ayının başında emeklilik dilekçesini verenler ikramiyeden yararlanamıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ dan yaşlılık, ölüm aylığı veya sürekli iş göremezlik geliri olanlar da ikramiye alabiliyor. Hem Ramazan hem de Kurban Bayramı öncesinde bu kişiler ikramiyelerini alıyor. Aylık gününe göre hesaba yatan ikramiyelerin birkaç hafta içinde ödenmesi bekleniyor.

2024 Yılı Bayram İkramiyesi Tutarı

Malulen emekli olan bayram ikramiyesi alabilir mi: Bu senede emekliler, zamlı bayram ikramiye alacak. İkramiyelere yapılan % 50 oranındaki zamla tutar 6.000 TL olarak belirlenmiştir. Böylece ikramiyenin miktarı, Ramazan Bayramı için 2.000 TL’ den 3.000 TRY çıkarıldı.

Ödemelerin ise 2 ila 5 Nisan tarihleri arasında yapılması bekleniyor.  Emeklilik başvurusunu yeni yapanlar dışında herkes bu ödemeyi alabiliyor. 31 Mart 2024 tarihine kadar emeklilik dilekçesini veren hak sahipleri Ramazan Bayramı ikramiyesini alabilecek.

Fakat 1 Nisan tarihinden sonra dilekçesini verenler Ramazan’ da ikramiye alamayacak. Ayrıca sigortalının Nisan ayında ancak bayramdan önce vefat etmesi halinde hak sahipleri ikramiye alabilecek. Ek olarak SGK’ da birden çok aylık alanlar da ikramiyeyi alabiliyor.

Üstelik en çok ödeme hakkı kazandıkları dosyadaki tutar baz alınarak ikramiye yatırılıyor. Hem kendi çalışmasından ötürü aylık alan hem ölen eşinin aylığını alan kişilere de yararlanıyor. Bunlara kendi emekli maaşları üzerinden 3.000 TL ikramiye ödenecek.  İş göremezlik maaşı, vazife malulü dahil birçok emekliye ikramiyeleri yatırılacak.

1/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu