Kamu Personeli

Muhtar İzinleri Kaç Gündür?

Muhtar izinleri kaç gündür ve muhtarlık için aranan şartlar sıkça araştırılmaktadır. Hakları kanunlar ile düzenlenen muhtarlık konusundan merak edilenler yazımızdadır.

Muhtar olma için herhangi bir eğitim alınması gerekmez. Muhtarlık genel şartlarına uygun herkes aday olabilir. Fakat muhtar seçildikten sonra eğitim alırlar. Kaymakamlık tarafından verilen eğitimde iletişim, mevzuat, muhtar bilgi sistemi vb. konular yer alır. Ayrıca muhtarın yetki ve sorumlulukları eğitim içeriğindedir. Ayrıca bilgisayar kullanımı, köy ve mahalle idaresi yönetmelikleri de eğitimin bir parçasıdır.

Muhtar Seçilme Şartları

Muhtar izinleri kaç gündür sorusu kadar muhtarlık şartları da merak ediliyor. Belirlenen muhtarlık şartları, adayın görevi yerine getirmeye uygunluğunu gösteren unsurlardır. İlk olarak adayın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor. Bunun yanında 25 yaşının doldurması şarttır.

Kişi, aday olduğu köy veya mahallede 6 aydan uzun süresidir ikamet etmelidir. Bunlara ek olarak herhangi bir eğitim koşulu bulunmamaktadır. Erkek adaylarda askerlikle ilişiği olmamalı yani askerlikten muaf veya askerlik görevini yapmış olmalıdır.

Ek olarak kamu kurumlarından yasaklı olmamalıdır. Bununla beraber adli sicil kaydı temiz ve herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olan kişiler aday olabilir. Aynı şartları taşıyan kadınlarda muhtarlık için aday olur.

Muhtar İzinleri Kaç Gündür; Muhtarların Hakları Nelerdir?

Muhtar izinleri kaç gündür: 30 gün izin hakkı bulunmaktadır. Bunun dışında yeni düzenlemelerle farklı haklara sahip olmuşlardır. Bu haklar, görevlerini yerine getirmede muhtarlara kolaylık sağlar. Öncelikle muhtarlar, görevlerini yerine getirirken bağımsız ve karar alma da özgürdür.

Üstelik devletin tanıdığı mali hakları mevcuttur. Yani sosyal güvenlik primi ve maaş gibi ekonomik desteklerden yararlanırlar. Bunlara ilaveten muhtarlar görev sırasında yasalarla korunurlar. Dolayısıyla görevleri esnasında karşılaşacakları saldırı veya haksızlık için dava açabilirler.

Mahalli İdareler Kanun içinde sayılan görevlerini yaparken diğer devlet kurumlarıyla iş birliği içindedirler. Söz konusu resmi kurumlar, ihtiyaç halinde gerekli desteği sunarlar. Emeklilik, sağlık primleri vb. sosyal haklardan yararlanırlar. Son olarak muhtarların yıllık izin hakları bulunmaktadır.

Muhtar Yıllık İzin Süresi

Muhtar izinleri kaç gündür: Yıllık izin süresi 30 gündür. Kadın muhtarların doğum izni de bulunmaktadır. Doğum yapan kadın muhtar, doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta izin alabilir. Üstelik 16 haftalık izinde ödenekleri kesilmez. Buna ek olarak 6 boyunca ödeneksiz izin hakkı verilecektir.

Verilen izinler muhtarın özel ve mesleki hayatlarında denge kurmalarına yarar.  Dolayısıyla yıllık izin hakkı görevleri sırasında kendilerine zaman ayırmalarının sağlamaktadır.

Mahalle ila köylerin ihtiyaçlarıyla ilgilenen muhtarlara ilişkin yeni düzenlemeler söz konusudur. Yapılan iyileştirmeler ardından muhtarlara daha fazla hak sağlanacaktır.

Muhtar Günde Kaç Saat Çalışır?

Muhtar izinleri kaç gündür: Genelde yılda otuz gün izin kullanırlar. Hafta içi sabah 09:00’ dan akşam 17:00’ a kadar mesai yaparlar. Gün boyu ziyaret eden mahalle sakinlerinin ihtiyaçlarını gidermeye çalışırlar. Ayrıca öğle molası ve hafta sonu çalışmama hakları vardır.

Fakat bazı muhtarlıklar hafta sonları da açıktır. Acil durumlarda muhtara telefonla ulaşabilirsiniz. Telefon ila muhtara ulaştığınız işlemlerinizi tamamlamaktadır. Bayram ve resmi tatil günleri muhtarlıklar açık olmaz.

Muhtarın Görev ve Sorumlulukları

Muhtarların görev süresi 5 yıldır ve mahalle ya da köy tüzel kişiliğini temsil eder. Ayrıca muhtarlar Kaymakamlıklara bağlıdır. Grev süreleri boyunca 4 azayla beraber hizmet verir. Kanunları halka anlatma başlıca görevleri arasındadır.

Bilgilendirmeye ek olarak mahallede düzeni sağlar. Köyde yaşanan şüpheli durumları jandarmaya bildirir. Ayrıca sorumluluk bölgesindeki doğum, nikah, ölüm vb. olayları kaydeder. Aynı zamanda seçimlerde seçmen kağıtlarının halka ulaştırma gibi görevleri bulunmaktadır.

Köy muhtarlarının görevleri arasında köyün ihtiyaçlarını yerel yönetimlere iletme yer almaktadır. Muhtar, sorumlu olduğu bölgedeki çeşme veya köprü benzeri ortak alanların bakımları için görüşmeler yapar. Ek olarak askere gidecek kişilerin kimliklerini askıya çıkarır.

Ayrıca bölgesindeki sokak, cadde, meydanlardaki bozulan levhaları belediyeye bildirmelidir. Muhtaç, engelli, yaşlı ihtiyaç sahiplerini tespit ederek yardım almasını sağlar. Muhtar, sayılan görevleri dışında pek çok hizmetten sorumludur.

Görevleri kanunda sayılan muhtarların azledilmesi de yasalarda belirtilmektedir. İhraç edilmesinin nedenlerinden biri yüz kızartıcı suç işlemesidir. Bununla beraber görevlerini yerine getirmez ise ihraç edilir. Bu kararı veren kaymakam ya da validir. Görevden uzaklaştırma kararlarını ise İçişleri Bakanlığı vermektedir.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu