Kamu Personeli

Polislikten Zabıtalığa Geçiş Şartları

Polislikten zabıtalığa geçiş şartları konusunda tüm detaylara, başvuru sürecine içeriğimiz üzerinden erişim sağlayabilirsiniz! İşte bu iki farklı görev tanımı arasında başvuru koşul farklılıkları!

Polislikten zabıtalığa geçiş şartları incelendiği zaman polislerin direkt olarak zabita teşkilatına girmesi gibi bir hakkın mevcut olmadığı görülmektedir. Bu aşamada asıl yöntem polislikten istifa edilmesi ve daha sonrasında zabıtalık için başvurunun yapılmasıdır. Zabıtalık başvuruları için elinizde KPSS puanının bulunması gerekiyor. KPSS puanının çift yıllarda elde edilmiş olması gerekmektedir. Zabıtalığa geçiş süreci içerisinde tüm bu hususları dikkate alarak şartları karşılıyorsanız kadro değişimi için işlemlerinizi yerine getirmeniz gerekiyor.

Polislikten Zabıtalığa Geçiş Şartları; Zabıtalık Şartları Nelerdir?

Polislikten zabıtalığa geçiş şartları ve koşulları konusunda bilgi sahibi olmanız gereken kıstaslar şunlardır;

  • Elinizde başvuru adımının tamamlanması için bir aktif geçerli KPSS puanının bulunması gerekmektedir. Zabıtalık başvuruları belediyelerin duyurular kısmından kontrol edilebilir.
  • Zabıtalıkta bazı ek koşullar getirilebilmektedir. Örneğin güncel ilanlar incelendiği zaman B sınıfı ehliyet sahibi olmanın aranan bir koşul olduğu fark ediliyor.
  • Bazı bölümlere öncelik verilebilmektedir. Gıda denetim alanında çalışacak olan bir birim için istihdam yapılıyor ise buna uygun bölümlerden mezun olmanın öncelik sebebi olduğunu da ifade etmek gerekir.
  • Aynı zamanda KPSS puanının da en az 55 olması gerekmektedir. KPSS P93 ya da KPSS P94 puan türü üzerinden işlem akışı yerine getirilmektedir.

Zabıtalığın sabit bir çalışma akışının olması beğenilirken bir diğer yandan da emeklilik sürecinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Polislikten emekli olunmasının koşulları ile zabıtalıktan emeklilik koşullarının aynı olmadığını bilmelisiniz. Her ikisinin de farklı avantajları mevcut olan bu iki meslek grubu arasında direkt geçiş hakkının bulunmaması koşulların farklılığından da zaten anlaşılmaktadır. Polislik emeklilik sonrasında maaş bakımından daha avantajlıdır.

Mesleki yıpranmışlık konusunda polislik daha dezavantajlı konumdadır. Kişilerin maruz kaldıkları stres faktörlerinin oldukça üst seviyede olması dikkat çekmektedir. Hatta kişilerin mental sağlıklarının yerinde olup olmadığını kontrol edebilmek için her sene psikolojik testler uygulanmaktadır. İçişleri Bakanlığı polislerin psikolojik ve bedensel sağlıklarının korunması için belirli tedbirler almaktadır. Zabıtalıkta ise bu tür bir yıpranma payından söz  etmek mümkün olmayacaktır.

Hüküm Giyen Kişiler Polis – Zabıta Olabilir Mi?

Polislikten zabıtalığa geçiş şartları; Hüküm giymiş kişilerin polis ve zabıta olması mümkün değildir. Hali hazırda asayiş alanında mesleğini icra edecek olan kişilerin devletin belirlemiş olduğu koşullara uygun hareket etmesi çok büyük önem arz etmektedir. Yüz kızartıcı suç işlemek ya da hüküm giymiş olmak sizin zabıta olmanız ve polis olmanız önünde bir engel teşkil etmektedir.

Polis ve zabıta olacak kişilerin herhangi bir suç örgütü ile temasının olduğu fark edildiği anda meslekleri ile ilişiklerinin de direkt olarak kesileceğini bilmelisiniz. Yaşanan son olumsuz girişimler nedeniyle devlet memuru alma aşamasında Arşiv Araştırması ve Güvenlik Soruşturması yapılmaktadır. Bu adımlarda onay çıkmayan kişilerin mesleklerine başlamaları direkt olarak reddedilecektir.

Zabıtalıkta Boy Koşulları Nelerdir?

Polislikten zabıtalığa geçiş şartları; Kadınlarda boy koşulu 165 santim ve üzerinde olmak olarak belirlenirken, erkeklerde bu sınır 175 santim olarak belirlenmiştir. Boş koşullarına dair herhangi bir kural esnemesi söz konusu olmayacaktır. Boy koşullarına dair dikkate alınması gereken hususlardan bir diğeri de beden kitle indeksidir. Bu durumda belirtilen ön koşullara sahip olmayan yeterli fitlikte olmayan kişilerin diğer tüm koşulları sağlar nitelikte olsa dahi başvurularının değerlendirmeye alınmayacağını da eklemek gerekir.

Zabıtalığın 657 sayılı kanunun bir parçası olarak istihdam sağladığını da ifade etmek gerekmektedir. Polislikte de bedensel koşullar vardır. Aynı zamanda polislikte bir de parkur eğitimi alınması şart koşulmuştur. Bu parkuru zamanında bitiremeyen kişilerin başvuruda bulunmalarına izin verilmemektedir. Bedensel kıstaslar bakımından polislerin çok daha sıkı denetimlere tabi tutulduğu görülüyor.

Polislikten İstifa Etmeden Bilinmesi Gerekenler

Polislikten zabıtalığa geçiş şartları incelenirken bir diğer yandan da polislikten ayrılmanın bazı handikapları olduğunun farkına varmalısınız. Polislere zorunlu askerlik muafiyeti getirilmiştir. Her iki alanda da vatanın asayişi için çaba sarf edildiğinden polislikten istifa etmenin bu zorunluluğu yeniden doğurması mümkündür. Zorunlu askerliğin hak edilmesi için en az 10 sene polislik mesleğini sürdürmüş olmanız gerekiyor.

Zabıtalara bu şekilde bir hak verilmemiştir. 10 sene mesleği icra etmeden ayrılmanız durumunda zabıta olmadan önce vatani görevinizi ifa etmeniz zorunluluğu getirilmiştir. Bunun yanı sıra polis okulunda harcamaların karşılığı olarak da zorunlu hizmet süreci vardır. Bu zorunlu hizmet sürecinin karşılanmaması durumunda tazminat ödeme sorunu ile karşı karşıya kalmanız söz konusu olabilmektedir.

Zabıtalıkta Şark Görevi Var Mıdır?

Polislikten zabıtalığa geçiş şartları konusunda son dönemlerde bu derece sık inceleme yapılmasının ana nedeni polislikte ikinci şark konusunun yeniden gündeme gelmesidir. Polislikte normal koşullarda bir kere şark görevinin yapılmasının sonrasında ikinci bir şart gelmiyordu. Fakat son değişiklikler ile beraber gelen bölge kavramı ile ikinci şark durumu gün yüzüne çıkmıştır.

Şark görevinin içeriği bakımından yapılan incelemelerde polislerin bu durumdan rahatsız olduğu da fark ediliyor. Zabıtalıkta ise herhangi bir şark görevi bulunmamaktadır. Zaten belediyenin bir parçası olarak çalışıldığı için herhangi bir il değişikliğine izin verecek bir görev tanımı değildir. Asayiş bakımından zabıta ve polisin yetki alanları tamamen farklılık arz etmektedir. Başvuru koşullarına uyuyorsanız dilediğiniz gibi açıktan işlem akışını tamamlayabilirsiniz.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu