Kamu Personeli

Malulen Emeklilik Şartları 2024

Malulen emeklilik şartları 2024 senesinde değişime uğradı mı? Bu sene malulen emeklilik başvurusu için güncel şartlar neler? Soruların tüm yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz!

Malulen emeklilik şartları 2024 senesinde çok geniş çaplı bir değişime uğramamıştır. Fakat bu koşulların sağlanıp sağlanmadığı konusunda eğer sizin daha öncesinde yapmış olduğunuz bir başvuru ret yanıtı aldıysa, yeniden başvurunuzu iletebilirsiniz. Başvurunuzun yeniden iletilmesi sürecinde avukat desteği de alabilirsiniz. Bu konuda uzmanlığı olan avukatlardan destek almak sizin hak ettiğiniz emeklilik derecesini alabilmeniz için muhteşem bir katkı sunacaktır.

Malulen Emeklilik Nedir Koşulları Nelerdir?

Malulen emeklilik şartları 2024 senesinde kişilerin sağlık durumlarının çalışmaya elverişli olmaması nedeniyle çalışma hayatından ayrılmak istemeleri durumunda devreye giren bir prosedürdür.

  • Çalışma gücünün %60ının kaybedilmesi gerekmektedir. Bu konuda oranlar oldukça önem arz eder. Kişilere bir haksızlık oluşturulmaması için maluliyet oranlarının hangi kıstaslara bağlı olduğu eksiksiz şekilde listelenmiştir.
  • Maluliyet durumunun tespiti SGK kapsamsında sizin yapmış olduğunuz başvurunun sonrasında başlayacaktır. Sizin belirttiğiniz gibi çalışma gücünüzü kaybedip kaybetmediğiniz incelemeye alınacaktır.
  • 10 yıl boyunca sigortalı olarak çalışma şartı aranmaktadır. 10 yıllık sigorta şartının bazı esneme noktaları da bulunmaktadır. Örneğin malulen emeklilik başvurusunda bulunan kişinin sürekli olarak farklı bir kişinin bakımına muhtaç olması durumunda 10 yıllık sürenin dikkate alınmayacağı bilinmektedir.

Malulen emeklilik şartları 2024 denetim kurumları bakımından sıkı şekilde incelenmektedir. Kişilerin herhangi bir şekilde devlet tarafından verilen bu hakları kötüye kullanmaması ve sahip olunmayan bir sağlık sorunu nedeniyle malulen emeklilik durumunun yaşanmaması için çaba sarf edilmektedir.

Emeklilik koşulları ile alakalı eleştiriler de bir diğer yandan devam etmektedir. Emekli olan kişilerin almış oldukları maaş seviyelerine bakıldığı zaman oldukça sınırlı olduğu görülüyor. Bir yandan kişilerin yaşam şartlarının iyileştirilmesi için maaş ödemelerinin yükseltilmesi önerilse de bir diğer yandan da her geçen gün bütçe üzerinde artan bir emekli yükü bulunuyor. Bu nedenle şuan için mevcut durumun ilerisinde bir iyileştirme yapılmasının çok da mümkün görülmediğini ifade etmek gerekmektedir.

Başvurunun nereye yapılacağı konusunda zaman zaman akıl karışıklıkları yaşanabilmektedir. Sigortalı olarak çalılan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na; kamu çalışanlarının ise bulundukları kuruma başvuruda bulunmaları sürecin başlaması için yeterli olacaktır.       Hali hazırda hastalıklar ile mücadele eden kişilerin daha sonrasında bir de emeklilik süreçleri için ayrıca başvurularda bulunma durumunun olabildiğince pratik tamamlanması için büyük çaba sarf edilmektedir. Başvuru sürecinde bir sorun yaşandığı ya da yapılan başvurunun kabul edilmediği durumlarsa alanın uzmanı olan hukuk bürolarından destek alınabilir.

Malulen Emeklilik Şartları 2024; Prim Gün Sınırı Nedir?

Malulen emeklilik şartları 2024; Emeklilik süreci denildiği zaman akla ilk olarak prim gün sayısı gelmektedir. Prim gün sayısının muhakkak 1800 ve üzerinde olması gerekmektedir. 1800 gün sınırını yakalayamayan kişilerin süreç içerisinde malulen emeklilik başvurusunda bulunması maalesef ki mümkün olmayacaktır. Kronik hastalık sahibi olan kişilerin acaba bu gün sayısı düşebilir mi şeklinde sorular da yönelttiği görülüyor. Fakat şuan hükümetin planları arasında prim gün sınırının düşürülmesi ile alakalı aktif bir çalışmanın bulunmadığını da ifade etmek gerekmektedir.

Kanser Hastaları Malulen Emekli Olabilir Mi?

Malulen emeklilik şartları 2024; Kanser hastalarının maluliyet konusunda ayrı bir başlık altında değerlendirildiği görülmektedir. Özellikle hastalığın seyrinin ağır olduğu kişilerin hem tedavi alma hem de çalışma hayatına devam etme durumunun oldukça zor olduğu bilinmektedir. Kanser hastalarının 10 senelik sigortalı çalışma ve 1800 prim günü sınırının tutturulması durumunda hastalığın teşhis sürecinden hemen sonra maluliyet geçici olarak başlayacaktır. Tabi ki bu aşamada SGK ile başvuru adımlarını kurallara uygun şekilde yerine getirmeniz gerekmektedir.

Kişilerin SGK ile başvuru adımlarını tamamladıktan hemen sonrasında 18 aylık geçici maluliyet süreci başlayacaktır. Sürecin nasıl devam edeceği ise tedavi basamaklarına göre belirlenecektir. Tabi ki hastanın durumunun 18 ay içerisinde iyi yönde ilerlememesi durumunda geçici maluliyet durumunun uzatılmasına da hak tanınmaktadır. Bu süreç içerisinde merak edilen ya da aklınıza takılan hususlar olursa SGK tarafından yayınlanmış olan kıstasların ana kaynak olarak göz önünde bulundurulması şarttır.

Psikiyatrik Rahatsızlıklar ve Malulen Emeklilik

Malulen emeklilik şartları 2024 incelemeye alındığı zaman psikiyatrik rahatsızlıklar nedeniyle de kişilerin malulen emekli olabildikleri görülmektedir. Psikiyatrik rahatsızlıkları her zaman doğuştan gelmez. Hayatın bir döneminde ortaya çıkar ve özellikle insanın çalışma gücünü- becerilerini ciddi manada etkiler. Son senelerde psikiyatriye dair bilinçlenmenin artması ile beraber malulen emeklilikte bu hastalıkların da göz önünde bulundurulması yaygınlık kazanmıştır.

En temel örneklerin başında bipolar duygulanım bozukluğu ya da majör depresyon gibi hususlar gelmektedir. Tabi ki bunun için kurul raporu alınması gerekmektedir. Kişilerin sağlık durumlarını bahane göstererek sistemi sömürmemeleri ve malulen emeklilik koşullarını kötüye kullanmamaları için gerekli olan tedbirler eksiksiz bir biçimde alınmış durumdadır. Psikiyatrik rahatsızlıkların çalışma yaşamını etkilemesiyle beraber bu kişilerin hem bir maddi güvenceye hem de bir sağlık güvencesine ihtiyaçları oluyor. Durum hakkında başvuruların gerekli evraklar ile yapılması durumunda genelde bu desteğin sağlandığı görülmektedir.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu