GenelKPSS

Yaş Sınırı Olmayan Memurluklar

Yaş sınırı olmayan memurluklar sayesinde pek çok insan kendisini bir devlet kapısından içeri atabilmektedir. Kimi insanlar da bu durumun nasıl sağlanıldığı ile alakalı olarak bilgi sahibi olmak istemekte ve kendilerini bu yön dahilinde eğitmektedirler. Neticede memur olabilmek her insanın hayalidir ve ülkemiz dahilinde memur olabilmek adına en bilindik olan yol ise KPSS puanı sağlayarak bir kuruma atama işlemlerinin tamamlanması ile alakalı olacaktır.

Fakat memur olabilmek adına gerekli olan birtakım şartların yerine getirilmesi ve bu şartlara da yeterli uygunluğun sağlanması gerekmektedir. Bununla beraber bu şartlar arasında yer alan şartlardan bir tanesi de yaş sınırı olarak kendisini gösterecektir. Genel memur olma için üst olan yaş sınırı kırktır falan birtakım kurumlar da memur alımlarında yaş sınırı gibi bir kriter aramamaktadır.

KPSS Yaş Sınırı Türkiye’de sınavın düzenlendiği her tarihte on binlerce insan KPSS sınavına girmektedir. Bütün yıl boyunca KPSS çalışmış olan ve bir noktada artık atanma hayali kuran insanlar yaş sınırı konusuna takıldıklarını gördükleri zamanlarda hayal kırıklıkları da yaşamaktadırlar. Bu nedenden ötürü de vatandaşların pek çoğu yaş sınırı bulunmayan kurumları araştırmaktadırlar.

KPSS Yaş Sınırı Olmayan Kurumlar                

KPSS eleme sınavı dahilinde yaş sınırı bulunmadan atanabilen insanların başında öğretmenler gelmektedirler. Bununla beraber öğretmenlik alan bilgisi testi sınavına katılan kişiler asla yaş sınırına takılmadan rahat bir biçimde atanabilirler.

Bütün bunların yanı sıra aynı zamanda sınavlar dahilinde başarı gösteren kimseler sözleşmeli bir personel olarak yaş sınırı konusuna takılmadan görev yapma şansına sahip olacaklardır.

35 Yaş Üstü Memur Alımı                

35 yaş üstünde olan insanların atanabilme olanağının mevcut olduğu pek çok kamu kurum ve kuruluşu bulunmaktadır. 657 sayılı olan kanunun bizlere belirtmiş olduğu durumlra göre bu konuda yaş sınırları net bir biçimde belirlenmiş durumdadır. On sekiz yaşını tamamlayan kimseler ve herhangi bir biçimde meslek okulunu ya da sanat okulunu bitirmiş olan insanlar en az on beş yaşını doldurması ve mahkeme kararı ile birlikte erngin olması şartı aranarak devlet kurumlarının memurluk görevlerine atanabilme şansı bulacaklardır.

Devlet memuru alım ilanları sırasında kurumlarca yaş üst ve alt sınır konmaması durumunda on sekiz yaşını doldurmuş olan kimseler kır yaşında olsalar bile devlet memuru olabilirler denmektedir. Bir de yaş sınırı mevcut olması şartının yanı sıra devlet memuru olabilmek adına bununla birlikte bazı şartların da karşılanması gerekmektedir. Bu şartlar ise kurumlara göre değişiklik gösterebilir. Ama ne kadar değişiklik gösterirse göstersin bu noktada insanlardan istenilmekte olan genel şartlar mevcuttur.

Bu şartlar arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 657 sayılı devlet memurları kanunu kırkıncı maddesinde belirlenmiş olan yaş şartlarını taşıyor olmak, on sekiz yaşını tamamlamış olmak. Bir meslek okulu ya da sanat okulunu başarı ile tamamlamış olmak, gerekli görülmekte olan öğrenim şartlarını başarı ile yerine getiriyor olmak, askerlik konusu ile alakadar olarak herhangi bir problem ya da sorununun bulunmaması, kamu haklarından mahrum edilmemiş olmak tarzında şartlar yaş sınırının yanı sıra aranmaktadır.

Yaş Sınırı Olmayan Memurluklar Yaş sınırı göz etmeden atama gerçekleştiren kurumların başında MEB gelmektedir. Bununla birlikte bu kurumda yaş sınırı bulunmaz. Ayrıca üniversite hastanelerinin atamalarında da yaş ınırı bulunmamaktadır. KYK 4 B memurları adına da yaş sınırı mevcut değildir. Askeri kurumlarda görev yapacak olan sivil memurlar için de yaş sınırı kriteri aranmamaktadır.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu