Kamu Personeli

Açığa Alınan Öğretmen Tayin İsteyebilir mi?

Açığa alınan öğretmen tayin isteyebilir mi; öğretmenlerin hangi gerekçe ile ve hangi sürede görevden uzaklaştırılacakları mevzuata göre belirlenmektedir. Sizin için bu süreci en ince ayrıntısına kadar analiz ettik!

Açığa alınan öğretmen tayin isteyebilir mi; öğretmenlerin görevden uzaklaştırıldıkları süreç içerisinde bir tayin hakları bulunmamaktadır. Göreve iade edilmeleri durumunda bu tayin hakkının kullanılması mümkün olacaktır. Açığa alınan öğretmenlerin hangi gerekçe ile alındıklarının detaylı bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Eğer bir haksızlık yapıldığı düşünülüyor ise hukuki yollara başvurulması lazımdır. Hukuki yollar ile haksız yere açığa alınan kişilerin görevlerine iade edilmeleri mümkündür.

Öğretmenler Görevden Uzaklaştırıldıklarında Eş Durumu Tayini İsteyebilirler Mi?

Açığa alınan öğretmen tayin isteyebilir mi; görevden uzaklaştırılma sürecinde eş durumu ya da il emri kapsamında herhangi bir tayin hakkınız olmayacaktır. Hali hazırda aktif görevinizde olmadığınız için bu tür haklarınızı kullanmanız mümkün değildir. Kişilerin öncelikli olarak aktif göreve dönmeleri ve bunun sonrasında eş durumu ya da il emri gibi hususlar üzerinden gerekli koşulları sağlamaları durumunda süreci tamamlamalarına şans verilmektedir.

Görevden uzaklaştırma ya da meslekten ihraç davaları devam ederken kişilerin eş durumu tayini istemesinin şuan için mevzuata göre mümkün olmadığını da beyan etmek gerekir. Kişilerin bu noktada aklını karıştıran temel unsur Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği kapsamında görevden uzaklaştırılan kişilerin tayinlerinin ne durumda olacağına dair bilgilendirmenin henüz yapılmamış olmasıdır. Tayin sürecine dair her detayın sadece aktif görev başında olan kişileri kapsayacak şekilde alınmış olması büyük öneme haizdir.

Görevden Uzaklaştırma Süreci Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Açığa alınan öğretmen tayin isteyebilir mi; halk arasında açığa alınma olarak bilinen süreç aslında görevden uzaklaştırma olarak anılmaktadır. Görevden uzaklaştırma sürecine ilişkin öğretmenlerin bilmesi gereken hususlar;

  • Görevden uzaklaştırma kararları önlem niteliğindedir. Soruşturma süreci devam ettiği için henüz sürece dair net bir karar verilmemiştir. Bu kararın verilmesinin akabinde göreve iade ya da ihraç kararı verilecektir.
  • Görevden uzaklaştırma kararının geçici süreli olduğu hukuken belirtilmiştir. Hukuken geçici süreli olması nedeniyle sorgulama aşamasının devam ettiğinin kanıtıdır. Net bir hüküm ifade etmemektedir.
  • İvedilikle kurumun sürece kesinlik kazandırması gerekmektedir. Bu süreç içerisinde haksız yere görevden uzaklaştırılma durumu söz konusu ise dava açılarak maddi manevi tazminat talep edilmesi de olasılıklar arasında yerini almaktadır.

Bu hususlar çerçevesinde kendinize karşı bir usulsüzlüğün yapıldığını fark ederseniz konunun uzmanı olan avukatlar ile direkt olarak bağlantı sürecinizi tamamlayabilirsiniz. Görevden uzaklaştırma adımlarının sonrasında eğer bu süreçte gerçekten öğretmen suçlu bulunursa meslekten ihraç kararı da verilebilmektedir. Kişilerin meslekten ihraç edildikten sonra mahkemeden beraat ya da takipsizlik alması illa görevine iade edileceğinin kanıtı değildir. Mahkeme bu kararları verse de ihraç edilen öğretmenlerin tamamı görevlerine iade edilmemiştir.

Açığa Alınan Öğretmen Tayin İsteyebilir mi; Öğretmenlerin Açığa Alınma Nedenleri Nelerdir?

Açığa alınan öğretmen tayin isteyebilir mi; son dönemlerde özellikle terör örgütü ile alakalı herhangi bir bağlantı şüphesinin fark edilmesi durumunda kişilerin anında açığa alınmasına karar verilmektedir. Bu durumun 2016 senesinden bu yana çok daha fazla yaşanmaya başlandığı görülmektedir. Öğretmenlerin açığa alınma nedenleri ile alakalı detaylı incelemeler yapıldığı zaman terör örgütü bağlantılarının yanı sıra görev ve sorumlulukların ihlalinin ve hakkında yüz kızartıcı bir suç nedeniyle şikayetin olmasının da sorun yaratabilen hususlardan biri olduğunu eklemek gerekir.

Kılavuzlarda açığa alma ve tayin ile alakalı detaylara rastlayamıyorsanız İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden duruma dair detaylı bir biçimde bilgi sahibi olabilirsiniz. Süreç içerisinde öğretmenlerin özlük işlemleri ve yaşadıkları sorunlar ile alakalı gerekli desteği alabilmesi için yoğun çaba sarf edilmektedir. Tabi ki hukuki süreci de bir diğer yandan yönetebilirsiniz. Hukuki süreç içerisinde alanında daha öncesinde başarıya ulaşmış olan avukatlar ile iş birliği yapmak sizin sürecinizi daha yetkin bir hale getirecektir.

Öğretmenlerin Tayin Sürecine Dair Bilinmesi Gerekenler

Açığa alınan öğretmen tayin isteyebilir mi; Tayin süreci konusunda yer değiştirmeye en geniş alan tanıyan meslek grupları arasında yerini almaktadır. Özellikle eş durumu atamalarında eşin bulunduğu ile tayinin istenmesi konusunda en büyük desteği sunan seçenekler arasında yerini almaktadır. Öğretmenlerin tayin süreci içerisinde sadece il emri değil aynı zamanda il içi ve il dışı tayin modelleri de mevcuttur. Bunların sene içerisinde birkaç kere açıldığı, başvuruların online olarak yapıldığı görülmektedir.

Öğretmenlerin eşlerinin emekli olması durumunda dahi emeklilik sonrasında il değiştirmeleri durumunda o ile tayinlerini istemelerine şans verilmektedir. Bu imkanların sadece görevinin aktif olarak başında olan kişiler tarafından kullanıma alınabileceği unutulmamalıdır. Son günlerde tayin süreci ile alakalı akıl karışıklıklarına neden olan bazı durumlar da bulunuyor.

Bunların başında rotasyon gelmektedir. Öğretmenlerin meslek hayatlarını sadece bir okulda tamamlamamaları ve bunun aksine gerekli olan enerjikliğin ve eğitim sürecine katkının sunulması için rotasyonun şart olduğunu düşünen bir kesim de mevcuttur. Öğretmenlerin bu son gelişmelerden memnun olmadığını ve rotasyon fikrinin öğretmen camiası arasında olumlu karşılanmadığını da beyan etmek gerekir.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu