Kamu Personeli

Emekli Memur Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Emekli memur maaşı nasıl hesaplanır; emekli memur maaşlarının hesaplanması sırasında birçok farklı kıstas bulunuyor. Sizin için bu kıstasları detaylı şekilde analiz ettik!

Emekli memur maaşı nasıl hesaplanır; hesaplama adımlarında parametrelerin farkında olarak, olumlu olumsuz tüm detaylar göz önünde bulundurularak incelemelerin yapılması gerekmektedir. Emekli maaşlarına ek olarak verilen bazı ikramiyeler de mevcuttur. Fakat onların her meslek grubunda farklılık arz edebildiğini ifade etmek gerekiyor. Örneğin bir Jandarma emeklisi ile Polis emeklisinin emeklilik sürecinde alacağı tazminat arasında büyük bir fark olduğunu ifade etmek gerekmektedir.

Emekli Memur Maaşı Hesaplama Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Emekli memur maaşı nasıl hesaplanır; maaş hesaplama aşamasında parametrelerin farkına vararak aylık olarak elinize geçecek olan tutar hakkında net bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • Maaş üzerinde en büyük öneme sahip olan husus emekliliğe esas olan unvanınızdır. Bu unvan üzerinden gerekli spesifik incelemeler yerine getirilecektir.
  • Sahip olduğunuz derece ve kademe de büyük önem arz etmektedir. 1-15 arasındaki derece ve 1-9 arasındaki kademe seviyesi maaş üzerinde çok belirleyici bir etkiye sahiptir.
  • Hizmet yılı ve ayı belirlenmelidir. Kaç senedir aktif görevde olduğunuz alınacak olan hesaplamalarda en temel detaylar arasında yerini almaktadır.
  • Son olarak kıdem yılı ve ikramiye yılı belirleme adımları yerine getirilmelidir. Bu şekilde alınacak olan emekli maaşı belirlenecektir.

Emekli memur maaşı nasıl hesaplanır;  bu süreç içerisinde 3600 ek gösterge gibi detayların emeklilik maaşları üzerinde büyük bir etkisi olduğunu ifade etmek gerekmektedir.

Emeklilik maaşları ile alakalı liberal görüşlere bakıldığı zaman devletin bütçesi üzerinde çok büyük bir yük olduğunu ifade ettikleri görülüyor. Tahmini yaşam süresinin her geçen gün arttığı ülkemizde emekli maaşlarının çok uzun senelerce kesintisiz bir biçimde ödenmesinin büyük oranda sorunları da beraberinde getirdiği iddia edilmektedir. Ülkelerin emeklilik sınırları ile alakalı düzenlemeler yaptığı bu süreçlerde maddi olarak bütçenin zor bir duruma düşmemesi için olabildiğince geç emekliliğin önü açılmaktadır. Hatta Polislik gibi mesleklerde mesleki yıpranma payının çok yüksek olmasına rağmen, emeklilik sürelerinin – zorunlu hizmet senesinin giderek artırıldığı fark edilmektedir. Bu konuda asıl itiraz konusu ise birçok kişinin zaten emeklilik hakkını elde edemeden yaşamını yitirmesidir.

Bazı Memuriyetlerde Emekli Olmak İstenmemesinin Asıl Nedeni Düşü Emekli Maaşları

Emekli memur maaşı nasıl hesaplanır; maaş hesaplama sürecinde özellikle öğretmenlerin emeklilik sürelerini doldurmuş olmalarına rağmen görevden ayrılmak istemedikleri görülmektedir. Bu tür isteksizliklerin asıl nedeni kesinlikle aktif memur maaşı ile emekli maaşı arasındaki farkın çok yüksek olmasıdır.

Emekli olmak istenmemesi ile alakalı olarak en sık sorun yaşanan mesleklerden bir diğeri de polisliktir. Her iki meslek grubunda da mevcut maaş ile emeklilik ödenekleri arasındaki fark çok yüksek konumdadır. Kişilerin emeklilik süreçlerinde maddi ihtiyaçlarını karşılamada büyük oranda zorluk yaşadıkları ve sağlık durumları el vermese dahi en azından kanunun izin verdiği ölçüde mesleklerine devam etmeleri ön görülmektedir.

Emekli Memur Maaşı Nasıl Hesaplanır; Emeklilere Özel Bayram İkramiyesi

Emeklilerin dar gelir durumuna düşmemeleri ve özel süreçlerde ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmeleri için onlara farklı ikramiyeler de tahsis edilmektedir. Örneğin birkaç yıldır verilen bayram ikramiyeleri sayesinde emeklilerin bütçelerinin derin biri nefes alması sağlanıyor. Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramında ödemeler yapılmaktadır. Bu konuda emeklilik kademesi ya da meslek grubuna göre değişmeden ödemelerin yapıldığı görülmektedir.

Tüm emeklilere kademesi ne olursa olsun bu ikramiyeler verilmektedir. Bayram gibi harcamaların yüksek olduğu dönemlerde sorun yaşanmaması ve ihtiyaçların anlık olarak karşılanması için büyük bir çaba sarf edilmektedir. Sosyal devlet anlayışının bir yansıması olan bu hamlelerin emeklilerce de oldukça olumlu karşılandığını beyan etmek gerekiyor.

Memur emeklileri ile işçi emeklilerinin aldıkları maaşlar ve aldıkları ikramiyeler arasındaki fark oldukça büyüktür. İşçi emeklilerinin bu konuda daha avantajlı durumda olduğu görülmektedir. İşçi emeklilerinin sendikal haklarını çok daha iyi kullanmaları nedeniyle henüz çalışırken taleplerini dillendirme konusunda ön plana çıkabildikleri anlaşılmaktadır. Memurların ise bu konuda hareketlerinin daha kısıtlı olduğunu ifade etmek gerekiyor. Emeklilerin durumlarının hangi meslek grubunda olursa olsun ülkenin bütçesinin de el verdiği kadar iyileştirilmesi temel önceliklerden olmalıdır.

Emekli Maaşları Yeterli Mi?

Yapılan iyileştirmelere rağmen ülkemizde emeklilerin yaşam kalitelerinin oldukça düşük bir seviyede olduğu görülmektedir. Bilhassa konut sahibi olmayan emeklilerin zaten maaşlarının çok büyük bir kısmının kira harcamasına gittiği yapılan bütçe analizlerinde net şekilde anlaşılmaktadır. Emekli maaşlarının yeterliliği konusunda Avrupa ülkeleri ile bir kıyaslama yapıldığı zaman bizim emeklilerimizin refah seviyesinin onlara göre oldukça geri planda kaldığını da ifade etmek gerekmektedir.

Örneğin yurtdışında emekliler rahatlıkla yurtdışı tatillerine gidebilirken ülkemizde emeklilerin şehir değiştirme konusunda ya da bir kısım emeklinin gerekli beslenme düzenini oluşturma konusunda dahi zorluk yaşadığı görülmektedir. Yaş haddi ve emeklilik süresinin uzatılması çalışmaları çalışanların canını sıkarken bir diğer yandan da emeklilik sonucunda ulaşılacak olan koşulların memnun edici seviyede olmadığını belirtmek gerekiyor.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu