Kamu Personeli

Memur Şort Giyebilir mi?

Memur şort giyebilir mi; memurların giyimlerinin nasıl olması gerektiği yönetmelikler ile belirlenmiştir. Bu kuralların tamamına uygun hareket edilmelidir.

Memur şort giyebilir mi; memurların şort giymesi uygun değildir. Kadın ve erkek memurların görev başında şort ile bulunması kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı bir adımdır. Memurların 657 kapsamında belirtilmiş olan tüm detaylara eksiksiz dikkat etmesi gerekmektedir. Kendileri hakkında herhangi bir şekilde şikayet olduğu zaman bu şikayetlerin haklı bulunması durumunda memuriyette ceza ile karşı karşıya kalmalarının olası durumlar arasında olduğunu da ifade etmek gerekmektedir. Memurun giyim kuşamının dikkat çekici olmaması, göreve uygunluğun en temel esas olması lazımdır. Kılık kıyafet yönetmeliği kapsamında bu net şekilde ifade edilmiştir.

Memur Kılık Kıyafet Yönetmeliğinde Neler Bulunuyor?

Memur şort giyebilir mi; şort giyilmesi kurallara uygun değildir. Kadın memurların uyması gereken kurallar şu ilkelere bağlı kılınmıştır.

  • Kolsuz ve çok açık yaka detayına sahip olan bluzların gömleklerin kullanılması kesinlikle uygun değildir. Giyilen eteklerin dizin üzerinde olması ya da yırtmaçlı olması uygun değildir.
  • Kot ve stretch pantolonların kullanılması yasaklanmıştır. Kullanılan giyim unsuru ne olursa olsun çok dar olmamasının asıl kıstas olduğunu unutmamak gerekmektedir.
  • Terlik tipi ayakkabının giyilmesi yasaklanmıştır. Sandalet giyilmesine de izin verilmemektedir. Memurların her bakımdan muntazam, dikkat çekmeyen, sade ve intizamlı bir görünüme sahip olması gerekmektedir.

Erkek memurların elbiselerinin tamamının düzgün ve ütülü olması gerekmektedir. Özensiz bir görünüm ile görev başında bulunulması kılık kıyafet yönetmeliğine aykırıdır. Sandalet giyilmesi ya da atkılı ayakkabının kullanılması da yasaklanmıştır. Ayakkabıların kapalı olması gerekmektedir. Seçilen kıyafetlerin sade olması çok önemlidir. Vatandaşın dikkatini kılık kıyafete çekecek ve memurun görevini yapmasını engelleyecek olan unsurların kullanılmasının yasaklandığını bilmeniz gerekiyor.

Bu kuralların dışına çıkan kişilerin gerekli olan mercilere şikayet edilmesi durumunda disiplin cezası ile karşı karşıya kalması olasıdır. Özellikle emniyet personellerinin ve merkez teşkilatta bulunan memurların çok daha göz önünde olması nedeniyle tutumlarına, giyim kuşamlarına çok daha büyük önem vermeleri lazımdır. Amirlerin bu konuda herhangi bir uyarısı olduğu zaman bu uyarının anında gerekli olan özenle karşılanması gerekmektedir.

Memur Şort Giyebilir mi; Özel Koşullara Uygun Kıyafetler

Memur şort giyebilir mi; Bazı görevlerde özel kıyafetlerin kullanılması gerekmektedir. Bunun iiçin kurumların kendi içlerinde yayınlamış oldukları yönetmelikler esas alınmaktadır. Örneğin şantiyelerde çalışan memurların kendilerini korumaları için iş güvenliği bağlamında almış oldukları önlemler çok büyük önem arz etmektedir. Kıyafetlerin kesinlikle özel koşullara uygun olması, hem işin tanımına hem de kamu görevlisi olmanın gereksinimlerine uygun şekilde sürecin belirlenmesi gerekmektedir.

Kılık ve kıyafet yönetmelinin yanı sıra akıllarda karışıklık yaratan bir diğer husus da saç sakal tıraşıdır. Geçmiş senelerde memurların her gün sakal tıraşı olması gibi bir kural bulunmaktaydı. Fakat son senelerde alınan kararlar ile bu değiştirilmiştir. Her memurun her gün sakal tıraşı olması gibi bir kural getirilmemiştir. Tabi ki bu aşamada amirin inisiyatifi de önem arz eder. Üstünüzün belirtmiş olduğu kurum içi zorunlulukları da dikkate alarak süreci tamamlamanız gerekmektedir.

Temiz Giyinme Kuralı

Memur şort giyebilir mi; şort giyilmesi kişilerin görev başında takınmaması gereken hal ve davranışlar arasındadır. Daha muntazam ve temiz bir görünümün yakalanması için yönetmelikler açıklanmıştır. Memurların kıyafetlerinin yukarıda belirtilmiş olan şartların haricinde bir de temiz olması gerekmektedir. Halka hizmet sırasında kirli ve dağınık bir görünümün bulunması kişilerin memuru ciddiye almasını engellerken, aynı zamanda bünyesinde hizmet verdiği kurum hakkında da olumsuz bir algının oluşmasına neden olabilmektedir.

Görev başında giyilen tüm kıyafetlerin temiz ve tertipli olmasına önem verilmelidir. Memurun bünyesinde hizmet ettiği kuruma yakışır davranışlarda bulunması gerekir. Devlet adına hizmet veren bu kişilerin sergiledikleri her davranış hakkında kesinlikle çok dikkatli olması gerekiyor.

Şikayet alınan konuların başında temizlik, özensizlik, görevin gereklerini yerine getirmeye uygun olmama hususları gelmektedir. Şikayetlerin en dikkatle incelendiği hususların başında kesinlikle 657 gelmektedir. Halk ile oldukça iç içe olunan alanlarda emniyet ya da eğitim kademesinde memur olan kişilerin çok hassas bir şekilde kılık kıyafet yönetmeliklerini takip etmesi adeta bir zorunluluktur.

Öğretmen Önlük Giymek Zorunda mı?

Memur şort giyebilir mi; şort tartışmalarının sonrasında gündemi meşgul eden bir diğer husus da öğretmenlerin önlük giyme zorunluluğu olmuştur. Öğretmenlerin önlük giymesinin son senelerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sıklıkla teşvik edildiği görülmektedir. Bu durum kesinlikle bir zorunluluk değildir. Fakat öğretmenlerin daha ciddi ve temiz bir görünüme sahip olabilmesi için önlük giymenin daha makul olacağı bakanlık yetkililerince açıklanmıştır.

Bu talebin bir diğer nedeni de dikkat çeken öğretmen kıyafetlerinin ilerleyen aşamalarda, dersin anlaşılması ve öğrencilerin dikkatini toplaması üzerinde olumsuz bir etkisinin olabilmesi ile alakalıdır. Önlük daha nötr bir görüntü oluşturarak dikkatin direkt söylenenlere toplanmasını beraberinde getirecektir. Son 24 Kasım öğretmenler gününde hediye olarak dağıtılan önlükler bakanlığın bu konudaki görüşünü ve tutumunu yansıtır niteliktedir. Fakat bir zorunluluk söz konusu olmayacaktır.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu