Kamu Personeli

Kurumlardaki Boş Kadrolar Nasıl Öğrenilir?

Kurumlardaki boş kadrolar nasıl öğrenilir; boş kadroların ilanının kurum bazında takip edilmesi gerekmektedir. Boş kadro ataması ve kurum içi kadro değişikliği konusunda bilinmesi gerekenleri sizin için derledik!

Kurumlardaki boş kadrolar nasıl öğrenilir; 657’ye tabi olarak memur statüsü kazanmak isteyen gençlerin son senelerde en sık merak ettikleri hususların başında boş kadro takibi gelmektedir. Boş karoların yayınlanmasının kurum bazında devam ettiği ifade edilmektedir. Örneğin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ihdas ettiği boş kadroların yayınlanmasının sonrasında atama başvuruları açılacaktır. Bunların Bakanlık bazında devam ettiği ve merkezi yerleştirme usulüne göre sürecin devam ettiği görülmektedir. Boş kadrolar konusunda son senelerde en şanslı olan kurumların başında kesinlikle Sağlık Bakanlığı geliyor. Sene içerisinde birkaç defa yapılan atamalar ile neredeyse yeni mezunların dahi bekleme sürecine tabi olmaksızın atamalarının gerçekleşmesi sağlanıyor.

Boş Kadro Değişikliği Nedir?

Kurumlardaki boş kadrolar nasıl öğrenilir; kamu kurumunda mevcut kadrolar üzerinden sınıf ve unvan bakımından değişiklik yapabilmesi boş kadro değişikliği olarak tanımlanmaktadır. Boş kadro değişikliği bir kadroyu doldururken yükselme söz konusu olduğu için bir diğer kadronun da boşalmasını beraberinde getirmektedir. Bu şekilde boş kadro ilanları çıkmaktadır. Bakanlıkların bir de şu yöntemi uyguladıkları görülmektedir; örneğin Maliye Bakanlığı tarafından kendine verilen Veri İşletmeni kadrosunu istemeyerek, iptal ederek; bunun yerine mühendis kadrosu açmak istemesi gibi ihtiyaca yönelik hamlelerde de bulunulabilen bir alandır.

Bakanlıkların duyurularının bu aşamada çok yakından takip edilmesi şartı bulunmaktadır. Boş kadro değişiklikleri kadar dolu kadrolarda yağılacak olan değişikliklere dair de çok hassas davranılması gerekmektedir. İstihdam sağlanacak olan kadrolar ile alakalı olarak yapılan güncel duyuruların yakından takip edildiği görülüyor.

Alım yönünde kıyaslamalar yapıldığı zaman özellikle son senelerde Milli Eğitim Bakanlığı’nın hali hazırda mezun olan öğretmen sayısı seviyesini karşılayacak bir istihdam yaratamadığını da ifade etmek gerekmektedir. Bunun mezun sayısının çok fazla olması ile yakından ilişkisi vardır. Eğitim fakültelerinin sayısının azaltılması ile en azından istihdam ve mezun dengesinin sağlanması bu şekilde tamamlanabilir.

Kurumlardaki Boş Kadrolar Nasıl Öğrenilir; Atama Süreci Nasıl İşliyor?

Kurumlardaki boş kadrolar nasıl öğrenilir; atama süreci içerisinde boş kadrolara başvuru tamamlanması için elinizde bir KPSS puanının bulunması gerekmektedir.

  • Memuriyet başvuruları için çift yıllarda KPSS puanı almanız gerekmektedir. Diğer yıllarda sadece öğretmenlik mezunları için sınav açılmaktadır.
  • Memuriyet başvurularının yapılması sürecinde genel olarak ÖSYM ile iş birliği içerisinde ilanlar açılmaktadır. Sağlık Bakanlığı ne kadar personel almak istediğiniz bildirerek koşulları da iletecektir. Daha sonrasında, ÖSYM bünyesinde gerekli olan başvurular eksiksiz bir biçimde tamamlanmaktadır.
  • Milli Eğitim Bakanlığı ise başvurularını e-devlet üzerinden İlk Atama sayfası ile tamamlamaktadır. Kılavuzlarda başvurulara dair en küçük detaya kadar bildirildiği için sorun yaşamadan süreci tamamlayabilirsiniz.

Atama sürecine dair dikkat edilmesi gereken şartlar bu şekilde sıralanmaktadır. Merkezi atamalara ek olarak bazı kurumların kendi bünyesinde Akademi oluşturduğu ve ek eğitimler ile süreci desteklediği de görülmektedir.

Boş Kadro Değişikliğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Boş kadro değişikliği sırasında mevcut kadronuzun zarar görmemesi ve yapacağınız başvurunun boşa gitmemesi için kuralları takip etmeniz gerekmektedir. Bu kurallar arasında en temel husus boş kadronun koşullarının karşılanıp karşılanmadığıdır. Mezuniyet seviyeleri, varsa tecrübe şartı, aranan özel koşullar dikkatle incelenmelidir. Her boş kadronun memuriyete başlama seviyesi farklılık göstermektedir. Örneğin lisans mezunu olan düz memurluklarda 9 seviyesinden başlayan memuriyetin mühendislerde ise 8 seviyesinden başladığını ifade etmek gerekmektedir.

Kadro değişiklik süreci içerisinde atamanın kesinliğinden sadece duyuru ve kılavuz yayınlandıktan sonra emin olunabilir. Her sene bakanlıkların açmış oldukları kadroların sayısında da içeriklerinde de büyük oranda değişimler yapılmaya devam etmektedir. Boş kadro değişim süreçlerine dair bakanlık bünyelerinde yapılan duyuruları detaylı incelemelisiniz. Aynı zamanda üniversitelerin açmış olduğu kadrolar da mevcuttur. Üniversiteler kendilerine has bir yapılanmaya sahip oldukları için her üniversiteye tek tek müstakil olarak başvurulması gerekmektedir. Akademik atamalarda herhangi bir şekilde merkezi yerleştirme sistemi bulunmamaktadır.

Öğretmenlikte İhtiyaç – Norm Duyuruları

Kurumlardaki boş kadrolar nasıl öğrenilir; öğretmenlik mezunlarının en merak ettiği hususların başında kendi branşlarındaki norm kadro ve ihtiyaç kadroların geldiği görülmektedir. Her sene İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından bu kadrolar ilan edilir. İl Milli Eğitim Müdürlükleri ilanları açarken; hem norm fazlası olan hem de ihtiyaç olan kişi sayısını belirler. Bu aşamada norm fazlası olma kavramına da hakim olmanız gerekmektedir. Bulunduğu okulda sınır ders sayısını karşılamayan kişiler için belirlenmiş olan bir seviye olarak karşımıza çıkmaktadır.

Öğretmenin o okulda norm fazlası olması ilçede farklı okullarda da derse girme zorunluluğunu beraberinde getirmektedir. İhtiyaç kadro ise boş kadro olarak tanımlanmaktadır. Her sene atama sayısının bu ihtiyaç tabloları temel alınarak tamamlanacağını da ifade etmek gerekmektedir. İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yapılan duyurularda bu ihtiyacın en yüksek olduğu illerin başında İstanbul’un geldiği görülmektedir.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu