Kamu Personeli

KYK Borcu Yurt Dışına Çıkmaya Engel mi?

KYK borcu yurt dışına çıkmaya engel mi; öğrenim kredisi ve harç borçlarının öğrencilerin ya da mezun durumundaki kişilerin yurt dışına çıkışını ne yönde etkilediğine dair detayları yazımızda bulabilirsiniz!

KYK borcu yurt dışına çıkmaya engel mi; Kredi ve Yurtlar Kurumu üniversite öğrencilerinin eğitim süreçlerinin maddi olarak daha sorunsuz bir biçimde devam edebilmesi için onlara destek sunuyor. Bu desteklerin bir kısmı karşılıksız oluyor. Karşılıksız olarak verilenler burs, karşılıklı olarak sunulanlar ise kredi olarak tanımlanmaktadır. Burs ve kredi alma süreci ile alakalı olarak kişilerin ailelerinin maddi durumları göz önünde bulundurularak karar verilir. Mezuniyet sonrasında ödeme için 2 senelik bir süre verilmektedir. 2 senenin sonunda artık ödemelerin başlaması gerekir. Fakat ülkemizde istihdam oranına dair bazı sorunlar olması nedeniyle üniversite mezunlarının direkt olarak iş bulması oldukça sıkıntılı oluyor. Peki bu durum yurt dışına çıkışı etkiliyor mu?

KYK Kredi Borcum Yurt Dışına Çıkmama Engel Teşkil Eder Mi?

KYK borcu yurt dışına çıkmaya engel mi; bu konuda içiniz rahat olabilir, engel teşkil etmez. Kişilerin öğrenim kredisi ya da harç borcunun bulunmasının onların yurt dışına çıkışının önünde engel teşkil edecek herhangi bir etkisi olmadığını ifade etmek gerekmektedir. Bir diğer yandan da kişilerin bu tür bir yanılgıya neden düştüğü incelendiği zaman net şekilde anlaşılmaktadır. Öğrenim kredilerinin geri ödenmesi ile Dijital Vergi İdaresi ilgilendiği için kişilerin acaba bu bir vergi borcu mu yanılgısına düştüğü görülmektedir. Öğrenim kredisi borcu bir vergi borcu değildir.

Kişilerin sadece vergi borcu olması durumunda yurt dışına çıkmasına engel teşkil etmektedir. Bu kavram kargaşası nedeniyle birçok genç huzursuz oluyor. Fakat öğrenim kredisinin bu şekilde bir etkisi olmayacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca her vergi borcu da yurt dışına çıkış için kesin bir engel teşkil etmez. Bunun bir maddi sınırı vardır. Çok yüksek seviyelerde borçları olan kişiler için bu tür bir yaptırım uygulanmaktadır. Öğrenim kredi ise Amme Alacaklarının Tahsili başlığı altında değerlendirilmektedir. Bu durumun sizin pasaport almanız, farklı ülkelere seyahat etmeniz üzerinde kısıtlayıcı bir etkisi yoktur.

KYK Borcu Yurt Dışına Çıkmaya Engel mi; Öğrenim Kredisini Ödememenin Olumsuz Etkisi Nedir?

KYK borcu yurt dışına çıkmaya engel mi; yurt dışına çıkışınızı engellemese dahi yurt içindeki finansal başvurularınızın büyük bir kısmının olumsuz yönde etkileyebildiği görülmektedir. Özellikle bankalardan ihtiyaç ya da konut – araç kredisi kullanmak için başvuruda bulunduğunuz zaman bu durumun bankadaki değerlendirme puanınızı olumsuz yönde etkileyeceğini bilmeniz gerekiyor.

  • Kredi puanınızın olumsuz yönde etkilenmemesi ve en azından finansal hareketleriniz üzerindeki kısıtlamanın kaldırılması için yapılandırmadan faydalanmalısınız.
  • Yapılandırmanın başlatılması ve daha sonrasında 2 adet taksitin de sorunsuz şekilde ödenmesi ile beraber öğrenim kredisinin sizin kredi notunuz üzerindeki olumsuz etkisi ortadan kalkmış olacaktır.
  • Findeks raporlarını da olumsuz etkilediğini unutmamalısınız. Bu nedenle eğer düzenli olarak gelir elde ettiğiniz bir işiniz varsa ödeme sürecini başlatmanız gerekiyor.
  • Özellikle dönemsel olarak gelen faiz silinme fırsatlarından da istifade ederek ödeme planını daha sorunsuz bir hale getirme şansını elde edebilirsiniz.

KYK borcu yurt dışına çıkmaya engel mi; yabancı ülkelere öğrenim kredisi borcu varken de sorunsuz şekilde çıkabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir aksaklık söz konusu olmayacaktır.

Yapılandırma Seçeneklerinden İstifade Edin!

KYK borcu yurt dışına çıkmaya engel mi; gençlerin sırtlarında bulunan bu yükten kurtulabilmeleri için devlet birçok farklı fırsat veriyor. Yapılandırma da bunlardan sadece bir tanesidir. Yapılandırma aşamasını tamamlarken artık tamamen dijital bir sistem kullanılıyor. Dijital Gelir İdaresi Başkanlığı – Dijital Vergi Dairesi üzerinden yapılandırma başvurularınızı anında tamamlayabilirsiniz. Geçtiğimiz seçim döneminde faizlerin kaldırılması ile beraber öğrencilere büyük oranda ödeme kolaylığı getirilmiş durumdadır. Ödeme kolaylığının getirilmesi ile beraber sorun meydana gelmemesi adına yapılandırma yani taksitlendirme seçeneklerinden de faydalanacaksınız.

Yapılandırma sürecinde çok önemli bir husus bulunuyor; ilk iki taksitin zamanında ödenmesi. İlk iki taksitin zamanında ödenmemesi durumunda yapılandırma bozulmaktadır. Bu nedenle yapılandırmanın akabinde kesinlikle ödeme planına sadık kalmanız gerekecektir. Yapılandırma bozulursa sizin avantajlı olarak elde ettiğiniz konumun kaybedilmesi de mümkündür. Bu kuralın getirilmesinin ana nedeni kişilerin ödemelerine ne derece sadık olacağının anlaşılmak istenmesidir. Artık ödeme sistemi oldukça kolay hale geldiği için Dijital Vergi Dairesi üzerinden banka kartınız ile saniyeler içerisinde ödeme adımlarınızı tamamlama şansını yakalayabilirsiniz.

Aldığım Harç Yardımını Yurtdışına Çıkmadan Ödemek Zorunda Mıyım?

Üniversite eğitiminde şuan için harç ödemesi söz konusu olmasa dahi geçmiş senelerde harç bulunuyordu. Öğrencilere aylık öğrenim kredileri verilirken her dönem bir kereye mahsus olmak üzere de harç desteği verilmekteydi. Öğrenim kredisini nasıl ödemeniz zorunlu ise harç için size yapılan yardımın da aynı şekilde sorunsuz bir biçimde ödemesinin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Her iki maddi desteğin sonradan ödenmesi konusunda sorunlar yaşanıyor. Mezunlarımızın hızla iş bulamaması ülkenin de bu verdiği desteği geri almasında sıkıntı yaratabilmektedir. Harç yardım tutarını yurtdışına çıkmadan önce ödeme gibi bir zorunluluk bulunmuyor. Fakat kredi notu gibi hususların olumsuz etkilenmemesi için bu ödemelerin düzenli şekilde yapılması gerekir.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu