GenelKamu PersoneliMevzuatlar

Memurlukta Yaş Sınırı Kaçtır?

Memurlukta yaş sınırı var mı, devlet memurluğunda yaş sınırı kaçtır, öğretmenlikte yaş sınırı var mı, en geç kaç yaşına kadar memur olunur, kpss memurlukta yaş sınırı kaç… İşte bu ve buna benzer bir çok soru devlet memuru adaylarının kafalarını meşgul ediyor.

Çeşitli eğitimleri aldıktan sonra kamuda çalışmaya hazırlanan memur adayları, çok zorlu bir sürecin içine girmiş oluyorlar. Kimi adaylar Eğitim Fakültesini bitirdikten sonra öğretmen olarak atanmayı, kimileri İİBF’ yi bitirerek uzman yardımcısı, müfettiş olmayı, kimileri ise sadece düz memurluğu hayal ediyor.

MemurBlog olarak bu yazımızda devletin çeşitli kademelerinde çalışmak için herhangi bir yaş sınırı var mı, yaş sınırı olan kadrolara en geç kaç yaşına kadar atanmak gerekiyor, memurlukta ki statülere göre üst yaş sınırlarını tüm yönleriyle incelemeye çalışacağız.

Kamuya Memur Alımları Nasıl Yapılır?

KPSS nedir, türleri nelerdir? başlıklı yazımızda kamuya personel alımlarıyla ilgili detaylı bilgi vermiştik. Yine kısaca bahsetmemiz gerekirse kamuya personel alımları “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” kapsamında Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonuçlarına göre yapılıyor.

Ancak KPSS’ ye girmek yeterli olmuyor bir çok kurum merkezi atamanın dışına çıktığı için KPSS puanın yanında yapılacak mülakat sınavında da başarılı olmak gerekiyor. Kamuda personel alımlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Merkezi Memur Alımları
  • Öğretmen Alımları
  • Kariyer Meslek Atamaları
  • Sağlık Bakanlığı 4/B Personel Alımları
  • Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Alımı
  • Adalet Bakanlığı 4/B Personel Alımları
  • Yurt-Kurt 4/B Personel Alımları
  • Diğer Bakanlıklar Personel Alımları

Memurlukta Alt Yaş Sınırı Var Mı?

Kamuya girecek memur adaylarının alt yaş sınırı 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 40. maddesinde; “Genel olarak 18 yaşını tamamlayanlar Devlet Memuru olabilirler. Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12 nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler” şeklinde düzenlenmiştir.

Kanun maddesinden de anlaşılacağı üzere normal şartlarda 18 yaşını dolduran veya kazai rüşt kararı almak şartıyla 15 yaşını dolduranlar devlet memurluğuna girebilirler.

Öğretmen Alımlarında Yaş Sınırı

Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarına öğretmen olarak atanmak için önceki senelerde 40 sınırı vardı. Ancak bu yaş sınırı kaldırıldı. Kısaca kpss öğretmen alımlarında yaş sınırı yoktur.

Sağlık Bakanlığı Alımlarında Yaş Sınırı

Sağlık Bakanlığı tarafından çeşitli zamanlarda yapılan 4/B ‘li sözleşmeli sağlık personel alımlarında genellikle yaş sınırı yoktur.

Adalet Bakanlığı Alımında Yaş Sınırı

Adalet Bakanlığı çeşitli dönemlerde sözleşmeli (4/B) memur alımı yapmaktadır. Özellikle sözleşmeli zabıt katibi alımında 35 yaş sınırı şartı vardır. Bu kadrolara başvuracak adayların 35 yaşından gün almamış olmaları gerekiyor. Ancak yeni memur alımlarında bu yaş sınırı devam eder mi bilemeyiz.

Polislikte Yaş Sınırı Kaç?

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Polis Memuru alımlarında (POMEM Alımları) sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak gerekiyor.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu