Kamu Personeli

Polis Akademisinde Yüksek Lisans Yapmak Ne İşe Yarar?

Polis Akademisinde yüksek lisans yapmak ne işe yarar: Akademik kariyer, özel sektörde güvenlik pozisyonlarında çalışırlar. Polis teşkilatının yönetim kadrosuna girebilirler.

Polis Akademisinde yüksek lisans yapmak ne işe yarar: Polis Akademisi, polis teşkilatının yetiştirilme ve eğitimini sağlayan kurumdur. Mesleğe ilgisi bulunan, kariyerinde ilerlemek isteyen kişiler yüksek lisans programlarına başvurmaktadır. Eğitimi başarı ila tamamlayanlar teşkilatta değişik görevler üstlenir. Tezli veya tezsiz yüksek lisans programları bulunmaktadır. Tezli yüksek lisans adayları mülakat sonrasında seçilecektir. Tezsiz program için EÖYK/ Polis Akademisi Eğitim ve Öğretim Yüksek Kurulu görüşü alınacaktır.

Polis Akademisi Yüksek Lisans Başvuru Şartları

Polis Akademisinde yüksek lisans yapmak ne işe yarar: Mezun olan kişiler akademik kariyer yapabilmektedir. Kriminoloji, güvenlik, adli bilimler vb. pozisyonlarda öğretim görevlisi olabilirler. Ancak başvuru şartlarını sağlayanlar yüksek lisansa başvurabilir.

Tezli yüksek lisans başvurularında arasında belirli lisans bölümlerinden mezun olma yer alır. Ekonomi, maliye, siyaset bilimi, felsefe vb. alanlarda mezun adayların başvurusu kabul edilmektedir. Fakat programa başvurunun bizzat yapılması gerekmektedir.

Başvuru tarihlerinde akademinin sitesinden işlem gerçekleştirilir. Her aday yalnızca bir lisansüstü programa başvurabilmektedir. Başvurularda ALES koşulu aranmaktadır. Bunun yanında farklı bir yüksek lisans programına kayıtlı kişilerde programa katılabilir.

Ama sözlü sınavı kazandıklarından kayıt yaptırmadan diğer programdan ayrılmaları gerekmektedir. Doktora programını bitirip, yüksek lisans programlarına katılmada ALES aranmamaktadır. Bu durumdaki adayların ALES puan 70 kabul edilmektedir.

Polis Akademisinde Yüksek Lisans Yapmak Ne İşe Yarar; Başvuru Belgeleri

Lisansüstü program başvurularında bazı evrakların teslimi gerekiyor. Diploma, mezuniyet belgesi aslı ya da okul onaylı örneği dosyada olmalıdır. Yurtdışından mezun adayın YÖK denklik belgesi istenmektedir.

Transkript, niyet mektubu, YÖKDİL- YDS- YÖK tarafından kabul edilen sınavlarının sonuç belgesi istenir. Kimlik kartının aslı ila fotokopisi, askerlik durum belgesi aranmaktadır. Ayrıca üniversitede araştırma görevlisi olan adayların görev belgeleri isteniyor.

Emniyet Hizmet Sınıflarına mensup adayın da görev evrakı dosyada olmalıdır. Pembe renkte yarım kapaklı karton dosya belgelerin içinde olmalı. Başvuru tarihinde diploması ya da mezuniyet belgesi düzenlenmemiş adaylar öğrenci belgeleriyle başvuru yapabilirler.

Fakat eksik belgenin mülakat sınavına kadar teslimi gerekmektedir. Sözlü sınav öncesi evrakı teslim etmeyen adayların başvuruları geçersiz sayılmaktadır. Ayrıca başvuru ücretinin iadesi yapılmaz.

Polis Akademisinde yüksek lisans yapmak ne işe yarar: Uzmanlaştıkları alanda teşkilata danışmanlık yapabilirler. Polis eğitim merkezlerinde eğitmenlik yapabilirler. Teşkilatın stratejik planlama birimlerinde güvenlik politikalarının oluşturulmasına yardım ederler.

Yabancı Adayların Polis Akademisi Yüksek Lisans Başvurusu

Polis Akademisinde Yüksek Lisans yapmak ne işe yarar: Teşkilatın yönetim ve idari birimlerinden çalışırlar. Bölge müdürü, şube müdürleri, amirler ile genel müdür yardımcısı benzeri görevlere getirilirler. Kısacası yönetime dair çeşitli işleri üstlenebilirler.

Yüksek lisansa Türk öğrencilerin yanı sıra yabancı adaylar başvurabilir. Yabancı öğrencilerin çeşitli belgeleri teslim etmeleri gerekmektedir. Türkçe yeterlilik sınav sonucu, pasaportun aslı ile fotokopisi ibraz edilmesi gereken evraklardır. Ayrıca yeterlilik sınavı sonucunun C1 seviyesinde olması şarttır.

Ek olarak başvuru dosyasına niyet mektubu, diploma aslı yahut noter onaylı örneği konulmalıdır. Not dökümü de istenen belgeler listesindedir. Gerekli bütün şartları sağlayan yabancıların yüksek lisans başvuru hakkı bulunmaktadır.

Lisans başvuru koşulları, her eğitim döneminde akademinin internet sayfasında duyurulur. Adayların mezun olması gereken lisans programları ila diğer şartlara ilanda yer verilir. Hem Türk hem yabancı adaylar belirtilen koşulları sağlayarak başvurularını tamamlar. İlaveten başvuru ücreti de açıklanan şartlar arasında bulunur.

Polis Akademisi Yüksek Lisans Mezunları İş İmkanları

Polis Akademisinde yüksek lisans yapmak ne işe yarar: Kamuda farklı alanlarda çalışırlar. Ayrıca özel sektörde çeşitli pozisyonlarda iş fırsatlarına sahip olurlar. Risk analizi, güvenlik planlaması benzeri konularda uzmanlaşarak özel sektör güvenlik departmanlarında görev alırlar.

Bunun yanı sıra üniversitelerde öğretim görevlisi olabilirler. Akademik kariyerlerinin yanında yeni polislerin yetiştirilmesine katkı sağlarlar. Polis teşkilatındaki personelin eğitimlerinde rol alır ve güvenlik politikalarının uygulamasına yardımcı olurlar.  Uluslararası ilişkilerle ile işbirliği alanında görevlendirilirler.

Konsolosluk, büyükelçilikler ya da uluslararası kuruluşlarda çalışabilir. Ayrıca terörle mücadele gibi belirli bir alanda uzmanlaşarak, özel projelerde yer alırlar. Uzmanlık alanları arasında suçla mücadele ve siber güvenlikte bulunur.

Aynı zamanda mezunlar, polis teşkilatının geliştirme ve araştırma faaliyetlerinde bulunurlar. Davranış bilimleri, suç analizi, kriminoloji gibi konulardaki araştırmalarıyla hizmetin daha etkin verilmesine yardım ederler.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu