Kamu Personeli

Polis Tayin Durdurma Nasıl Olur?

Polis tayin durdurma nasıl olur; tayin durdurma işlemleri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği kapsamında yapılır. Sürece dair bilinmesi gereken tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz!

Polis tayin durdurma nasıl olur; atama durdurma ve tayin sürecine dair tüm yönetmeliklerin farkında olarak başvuruların yapılması gerekir. Polislikte şark görevi zorunludur. Hatta son dönemlerde ikinci şarkın da gelme konusu tartışılmaktadır. Bu duruma polislerden büyük tepkiler gelmesinin asıl nedeni çocukların ve aile düzeninin tayinlerden büyük oranda etkileniyor olmasıdır. Kişilerin aile düzenlerinin tayin süreci nedeniyle olumsuz etkilenmesine rağmen; maddi bakımdan neredeyse aynı tayin koşullarına sahip olan Jandarma ile büyük farklılıkların olmasıdır. Bu kadar fazla tayin alınması söz konusu ise en azından polislerin maddi durumlarının iyileştirilmesi yönünde çalışmalar talep edilmektedir.

Polis Tayin Durdurma Nasıl Olur; Polislerin Tayin Süreci Nasıl İşler?

Polis tayin durdurma nasıl olur; her sene Şubat ayında doğu görevi gelen polislerin tayin süreci başlamaktadır. Kişilerin online olarak EGM sistemi üzerinden tayin dilekçelerini doldurmaları ve tercihlerini yapmaları gerekmektedir.

  • Polislerin tayin yapacakları iller hizmet bölgelerine göre ayrılmıştır. Her bölgeden en az 1 adet seçim yapılması gerekmektedir.
  • Bu bölgeler arasında meydana gelen son deprem ile beraber doğu kategorisinde olmayan bazı illerin de doğu kategorisine geçirildiği görülmektedir.
  • Örneğin Hatay ve Maraş illeri polisler için doğu görevi olmamasına rağmen, onların yapılan son değişiklikler ile doğu görevinden sayılması için gerekli olan işlemler gerçekleştirilmiştir. Koşulların zorluğuna göre gruplamalar yapılmaktadır.

Dileyen kişilerin ipka vermesine de izin verilir. İpka demek doğu görev zorunluluğu gelmiş olmasına rağmen mevcut ilde kalmaya devam etmek için uzatma izni isteme olarak da tanımlanmaktadır. Tabi ki bulunulan birime ve yoğunluğa göre bu konuda taleplerin dikkate alınıp alınmayacağı değişim arz edebilmektedir. Bazı senelerde ipka isteyen kişiler bile tayin edilirken, bazı noktalarda ipka istemeyen kişilerin aynı ilde görevini sürdürmeye devam etmesi istenebilmektedir.

İpka verirken dileyen kişilerin ek belge sunması da mümkündür. Ek belge sunma aşamasında eşin uzun süre özel bir iş yerinde çalışıyor olması geçerli hususlar arasındadır. Hala çalışıyor olduğunu beyan eden bir belge eki gönderilebilmektedir. İpka verme süreci içerisinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da her zaman ipkanın işe yaramayacağıdır. Bu noktada personel sayısı ve doğudaki açıkların en temel kıstaslardan biri olduğu görülüyor.

Polislerin Psikolojik Sağlıkları İçin Atama Yönetmeliği Yeniden Gözden Geçirilmeli

Polislerin en çok stres ile karşı karşıya kalan meslek gruplarından biri olduğu net şekilde görülmektedir. Bu durumunda aile birliğinin bozulması ve polis çocuklarının neredeyse üç seneye bir yer değiştirmek zorunda kalmasının büyük oranda süreci zorlaştırdığı da ifade edilmelidir. İçişleri Bakanlığı’nın polislerin sağlıklarının korunması ve son dönemlerde gündeme sıklıkla gelen polis intiharlarının önünün kesilmesi için farklı projeler uygulanmaya devam etmektedir.

Polislerin psikolojik sağlıkları için aile birliğinin olabildiğince temin edilmesi adına çaba sarf edilmeye devam edilmektedir. Personel Büro Amirliği polislerin taleplerini olabildiğince kapsamlı şekilde ele almaya çalışmaktadır. Tabi ki personel sayısının çok yüksek olduğu bir teşkilattan bahsediyoruz. Bu nedenle her bireyin isteklerinin hayata geçirilmesinin her zaman mümkün olamayacağını da ifade etmek gerekir.

Eşin Okuyor Olması Tayini Durdurmaya Yeterli Midir?

Polis tayin durdurma nasıl olur; eşin devam eden bir yüksek öğrenim kurumunda okulunun devam etmesinin herhangi bir etkisi olmadığını üzülerek ifade etmek gerekiyor. Atama ve Yer Değiştirime yönetmeliği kapsamında sadece çocukların okula devam durumlarının tayin üzerinde engelleyici bir etkisi olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Eşin yüksek lisans, doktora ya da lisans eğitiminde bulunuyor olmasının polislerin atama sürecine bir katkıları olmayacaktır. Bu konuda birçok talep söz konusudur. Belki ilerleyen süreçlerde eşin okul durumunun da dikkate alındığı bir yönetmelik yayınlanabilir.

Bunun sadece beklentiden ibaret olduğunu bir kesinlik içermediğini de iletmek gerekiyor. Polislerin aile bütünlüklerinin onların mental durumları ve sağlıkları için çok büyük önem arz etmesi nedeniyle Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bu konuda gerekli olan tüm adımları attığı görülmektedir. Tabi ki kişilerin talepleri yerine getirilirken sadece yönetmelikte mevcut olan maddeler üzerinden hareket edilebilmektedir.

Atama Erteleme Mümkün Mü?

Polis tayin durdurma nasıl olur; ipka istemeniz ya da istememeniz fark etmeksizin; atamanızın çıkması durumunda mevcut görev yerinizde 1 sene daha durmak istiyorsanız atama erteleme için gerekli olan başvurularda bulunabilirsiniz. Atama erteleme başvurusunun yapılması süreci içerisinde özellikle gerekçe sunulması istenmektedir. Örneğin polislerin ya da yakınlarının o şehirde devam eden bir tedavi takvimi bulunuyor ise bunun sarsılmaması adına süreç aynı ilde 1 sene daha devam edebilmektedir.

Bir diğer yandan da eğitimine devam eden çocuğunun olması süreci durdurmaya yönelik ortaya koyulabilecek olan gerekçeler arasında yerini almaktadır. Eşin sigortalı ve 2 seneden uzun bir zamandır devam ettiği bir işinin olması da atamanın durdurulması için dikkate alınabilecek gerekçeler arasında yerini alıyor. Bu bilgileri bir dilekçe halinde Personel Şube Müdürlüğü’ne vermeniz gerekmektedir.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu