Kamu Personeli

Pomem Mi Zor PMYO Mu?

Polislik hayali kuranlar için iki önemli seçenek Pomem ve PMYO. Kafa karıştırıcı konuda adaylar Pomem mi zor PMYO mu cevabını bulmadığı sürece karar vermede zorlanır. İşte aralarındaki farklar!

Pomem Nedir?

Aklınızdaki soru Pomem mi zor PMYO mu ise öncelikle Pomem nedir öğrenmek gerekir. Polis Akademisi Başkanlığı’na bağlı olan Pomem Polis Meslek Eğitim Merkezleri’nin kısaltılmasıdır. Eğitimle öğretim sürecini başarıyla tamamlayanlara mesleki sertifika verilir.

Süre 2 yıldır, süre içerisinde adaylara polislik mesleği ile ilgili hem teorik hem uygulamalı eğitimler verilir. Eğitimin ardından başarılı olanlara polis memuru unvanı verilirken emniyet genel müdürlüğüne bağlı çeşitli birimlerde görevlere başlatılırlar.

2 yıllık ücretsiz eğitiminin yanında üniversiteye giriş sınavı stresi yaşamadan mesleğe girme imkanı önemli avantajdır. Adayların barınma, beslenme, sağlık gibi temel ihtiyaçları karşılanır. Sürecin ardından iş imkanı garantidir.

Başvurular Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden online yapılmaktadır. Teşkilatın nitelikli personel ihtiyacını karşılamak için hizmet veren kurum gençlerin mesleğe adım atarken gerekli olan bilgiyi almalarını sağlar.

Mesleki eğitiminin yanı sıra dürüstlük, disiplin, sorumluluk gibi değerleri de aşılayarak toplumda güvenilir ve etkili personel gücünün oluşturulmasına katkı sunar. Kökeni Türkiye’de modern polis teşkilatının kuruluşu olan Tanzimat dönemine kadar uzanır.

Bugünkü şeklini alarak yaygınlaşması sonraki yıllarda gerçekleşmiştir. Adayları hem fiziki hem zihinsel olarak hazırlamakla kalmaz aynı zamanda ahlaki değerlerle donanmalarını sağlar.

Pomem Mi Zor PMYO MuPMYO Nedir?

PMYO yani Polis Meslek Yüksek Okulu Türkiye‘de adayların mesleğe hazırlandığı önemli kurumdur. Amacı gençleri mesleğe yönlendirerek donanımlı hale getirmek, toplum güvenliği açısından etkin rol üstlenmelerini sağlamaktır. Eğitim süreci 4 yıllık kapsar öğrencilere teorik bilgilerin yanı sıra pratik beceriler de kazandırılır.

Adaylar eğitimleri süresince mesleğin temel prensiplerini, yasaları, adli birimleri, iletişim tekniklerini, olay yeri inceleme yöntemlerini ve daha birçok konuyu detaylı şekilde öğrenir. Polislik toplumla doğrudan etkileşim halinde olan meslek olması sebebiyle etik değerlere sahip personel yetiştirmek önemlidir. Bu noktada PMYO önemli bir görev üstlenir.

O halde karar verirken pomem mi zor PMYO mu araştırmanın gerekliliği ortaya çıkar. Mezunlar teşkilat içerisinde çeşitli birimlerde görev alır. Narkotik, trafik, terörle mücadele, çevik kuvvet şeklinde farklı alanlarda uzmanlaşırlar. Yalnız teşkilatta değil özel güvenlik firmalarında veya güvenlik danışmanlık şirketlerinde de çalışabilirler.

Toplum güvenliğinin yanında huzur açısından da görevleri önemlidir. Eğitimli, donanımla, etik değerlere sahip polislerin varlığı başta suçla mücadele olmak üzere halk güvenliğinin sağlanmasında ve adaletin tesisinde kritik öneme sahiptir.

Pomem Ve PMYO Arasında Fark Nedir?

POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) Türkiye’de memur olabilmek için eğitim veren iki farklı kurumdur. Her ikisi de mesleğe yönelik destek verir ancak bazı önemli farklılıkları bulunur. O yüzden pomem mi zor PMYO mu merak edilir, aralarındaki farklar şunlardır;

  • Pomem’de eğitim süresi yaklaşık 6 aydır, PMYO ise 4 yıllık yükseköğrenim kurumudur.
  • Pomem’e başvurabilmek için en az lise mezunu olmak, PMYO’ya giriş için ise üniversite sınavlarına girip başarılı olduktan sonra polislik lisans programını kazanmak gerekir.
  • Pomem’den mezun olanlar polis memuru, PMYO’dan mezun olanlar ise “komiser yardımcısı” unvanı ile mezun olurlar.
  • Pomem’de eğitim daha çok uygulamalı ve pratik odaklıdır. PMYO’da ise teorik eğitim daha ağırlıklı olmakla birlikte öğrenciler staj imkanlarından yararlanırlar.
  • Pomem mezunları, polis memuru olarak genellikle saha görevlerinde çalışırlar. PMYO mezunları daha yüksek rütbe ile yetkiye sahiptir.

Pomem Ve PMYO Başvuru Şartları Nelerdir?

Türkiye’de polislik mesleği 2559 sayılı kanunla düzenlenmiştir. Meslek şartları Pomem, PMYO ve Paem için ayrı ayrı belirlenmiş durumdadır. Bu yüzden adayların büyük bölümü Pomem mi zor PMYO mu sorusunun karşılığını arar.

Pomem’de Türk vatandaşı olmanın yanı sıra yükseköğretim kurumlarından mezun olmak şartı vardır. Bakanlığın belirlemiş olduğu KPSS taban puanı aranmaktadır. Silah taşımaya ya da silahlı görev yapmaya hukuki anlamda engelinin bulunmaması şarttır. Sağlık açısından sağlık şartları yönetmeliğinde belirtilmiş olan koşulları taşımalıdır.

PMYO başvurularında lise veya denk kabul edilen okuldan mezun olmak en önemli aynı zamanda YKS sınavından en az tam puan zorunluluğu vardır. Şartların diğerleri birbiriyle aynı olmakla birlikte başvuru sürecinde gerekli olan evraklar da aynı şekilde düzenlenir.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu