GenelKamu Personeli

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Nasıl Olunur?

Veri hazırlama ve kontrol işletmeni (VKHİ) olmak günümüz dünyasında pek çok insanın hayallerini süsleyen bir meslek olarak görülmektedir. İnsanlar bu mesleğe erişebilmek adına öncelikle gerekli olan bölümlerden mezun olmalı ve daha sonrasında ise başka bir gereklilik olarak KPSS eleme sınavına girerek buradan iyi bir puan almalıdır.

Buradan alınan iyi puanların ardından devlet kadroları arasında böyle bir boşluk var ise bu mesleğe sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte veri hazırlama ve kontrol işletmeni olan kimseler kendilerine sağlanmış olan evrakların bilgisayar ortamına kaydedilmesini, arşivlenmesini, düzenlenmesini ve verilerin doğrulanmasını sağlayan insanlardır ve bu yönde çalışmalar sergilerler. Veri hazırlama ve kontrol işletmeni olan kimseler genel olarak kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde çalışırlar.

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Olmak Adına Ne Yapılmalıdır?

Veri hazırlama ve kontrol işletmeni olabilmek adına TYT ve AYT sınavları dahiline katılarak bu sınavlar üzerinden yeterli olabilecek puanları almanız gerekmektedir. Bununla birlikte bu sınavlar dahilinden başarılı sonuçlar elde ederek üniversitelerinizin iki ya da dört yıllık bölümleri dahilinde okumanız mümkün olan bir durumdur.

KPSS sınavı elemesine dahil olarak buradan da devlet kadroları içerisinde açılmış olan kadrolara atanmanız da mümkün kılınmıştır. Bunların yanında vkhi mesleğine sahip olabilmeniz için birincisi atanmanız gerekmektedir. Sonrasında başvuracağınız kurumun belirlediği şart ve kriterlere uygunluk sağlamalı ve KPSS elemesinde de başarılı olmalısınız.

Aynı zamanda sizden istenen bir başka şart ise MEB onaylı olarak bilgisayar işletmeni sertifikasına sahip olmanız olacaktır. Burada bu mesleğe sahip olabilmeniz için bir de en az meslek yüksekokulu mezunu olmanız gerekiyor.

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Nedir?

Veri hazırlama ve kontrol işletmeni olan kimseler verileri ve bilgileri bilgisayar ortamına aktarmakta başarılı olan kimselerdir. Aynı zamanda bu kimseler verilerin toplanmasında, düzenlenmesinde, bilgisayar ortamına aktarılmasında ve arşivlenmesinde görev alırlar ve buralarda kendilerine bir iş imkanı sağlamaya çalışırlar.

Bunun yanı sıra vhki olan insanlar genel olarak kamu kurum ve kuruluşları içerisinde görev alırlar. Veri hazırlama ve kontrol işletmeni olan kimselerin sahip oldukları en büyük sorumluluk kesinlikle evrak işlerini bilgisayar ortamında yürütmekten geçmektedir. Bu kimseler amirleri olan insanların onlara vermiş olduğu diğer görevleri de yerine getirmek zorundalardır.

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Maaşları Ne Kadar?

VKHİ olan kimselerin maaşları aslında devlet memuru olan kimselerin maaşlarına göre düzenlenen ve belirlenen maaşlardır. Bununla birlikte VKHİ olan insanlar normal memur olan kimselerden en az yüz Türk lirası daha fazla maaş almaktadırlar.

Günümüzde veri hazırlama ve kontrol işletmeni olan kimselerin maaşları 4.200 Türk lirası ila 5.000 Türk lirası arasında değişiklik göstermektedir. VKHİ olan kimseler kamu görevleri dahiline atanarak burada belediye, kaymakamlık, bakanlık, valilik tarzında ve daha pek çok kamu kurum ve kuruluşunda çalışma imkanına sahip olacaktır.

Bu görevi üstlenecek olan insanların öncelikle KPSS sınavına girerek devletin açmış olduğu boş kadroların içerisine yerleşmesi gerekmektedir. VKHİ olarak görev yapacak olan kimse pek çok kamu kurum ve kuruluşu dahilinde genel idare hizmetleri sınıfına dahil olarak görev yapacaktır. burada aynı zamanda devlet kadrolarının da en fazla tercih edilmekte olan kadroların arasında bu görev yer almaktadır.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu