GenelKPSS

Çocuk Gelişimi DGS Taban Puanları ve 4 Yıllık Taban puanlar

İnsanoğlunun doğumundan başlayıp yetişkinliğe kadar olan sürecini kapsayan akademik bir disiplin olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocukların; duygularını, düşüncelerini, davranışlarını, gelişimlerini, öğrenme süreçlerini araştıran bu bölüm üniversitelerin lisans ve ön lisans programlarında bulunmaktadır. Ön lisans programında okuyan bireyler için Çocuk Gelişimi DGS taban puanları merak konusudur.

Çünkü 2 yıllık Çocuk Gelişimi bölümünü okuyan bireyler eğitimlerini dört yıla tamamlamak istemektedir. Eğer sizler de iki yıllık Çocuk Gelişimi bölümünü okuduktan sonra eğitiminizi dört yıla tamamlamak istiyorsanız bu noktada birtakım araştırmalar gerçekleştirmelisiniz.

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavına girerek ilgili üniversitenin talep ettiği sıralamayı elde etmeniz gerekmektedir. Bireylerin yetişkinliğe kadarki süreçlerini detaylı bir şekilde irdeleyen bölüm personellerinin; sabırlı dikkatli, şefkatli ve özverili olmaları gerekir. Şayet bu tür özelliklere sahipseniz Çocuk Gelişimi alanı tam da size göredir! Diyebiliriz.

Çocuk Gelişimi Atama Puanları

Çocukluk dönemi hassasiyet gerektiren bir evredir. Bu dönemdeki bireylerin psikolojik, sosyal, mental ve fiziksel gelişimlerini yakından takip eden bu disiplin hayati bir önem taşımaktadır. Sizler de kişisel özellikleriniz ve yeterliliğiniz doğrultusunda bu mesleğe yönelebilirsiniz. ÖSYM sınavından elde ettiğiniz puana göre dilediğiniz bir üniversiteye giriş yaparak eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. İki yıllık ön lisans eğitimi görmeniz halinde eğitiminizi dört yıla tamamlamak için Çocuk Gelişimi DGS taban puanları listesini araştırmanız gerekir.

Çocuk Gelişimi bölümünden mezun olduktan sonra dilerseniz özel sektörde çalışabilir dilerseniz de kamuda görev alabilirsiniz. Devlet bünyesinde çalışmak istiyorsanız KPSS sınavına girerek asgari düzeyde istenen puanı elde etmeniz gerekmektedir. Ardından atama puanlarına göre bir tercih listesi hazırlayarak kamuda çalışabilirsiniz. Çocuk Gelişimi mezunları; okullarda, sosyal hizmet kurumlarında, kreşlerde, özel eğitim merkezlerinde, hastanelerde görev alabilmektedir.

DGS Çocuk Gelişimi Bölümü Taban Puanları

Türkiye genelinde oldukça yaygın bir bölüm olan Çocuk Gelişimi bölümü birçok üniversitede bulunmaktadır. Bebeklik çağından başlayıp yetişkinliğe kadar olan süreçteki bireylere doğru eğitimi verebilmek için eğitim alan öğrenciler, alanında yetkin bireyler olmak için çalışmaktadır. Lisans ve ön lisans programlarıyla eğitim veren bu bölümden mezun olarak sizler de çocuk alanında çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz.

Ön lisans mezunuysanız ve alışmalarınızı ve eğitiminizi derinleştirmek istiyorsanız Dikey Geçiş Sınavına girerek lisans eğitimine hak kazanabilirsiniz. Gerekli sıralamayı elde ettikten sonra lisans sürecine en baştan başlayarak bilgilerinizi pekiştirme şansı yakalayabilirsiniz.

Çocuk Gelişimi DGS taban puanları listesine ulaşarak hedefiniz doğrultusunda bir çalışma planı oluşturmalısınız. Eğitiminizi dört yıla tamamlayarak alandaki yetkinliğinizi artırabilir, çalışma alanlarınızı genişletebilirsiniz.

 DGS Çocuk Gelişimi 4 Yıllık Taban Puanları

Çocuk gelişimi, hassasiyetle yürütülmesi gereken bir bölümdür. Direkt olarak insanı hedef aldığından, alınacak olan eğitimin niteliği oldukça önemlidir. Sizler de kaliteli bir eğitimle çocuk gelişim personeli olmak istiyorsanız prestijli bir üniversitede donanımlı bir eğitim görebilirsiniz. Eğer Çocuk Gelişimi bölümünün ön lisans programından mezun olduysanız Dikey Geçiş Sınavı aracılığı ile eğitiminizi lisansa tamamlayabilirsiniz.

Her üniversitenin DGS için açmış olduğu kontenjan ve taban sıralaması farklıdır. Bu sebeple Çocuk Gelişimi DGS taban puanları noktasında detaylı bir araştırma gerçekleştirmeniz gerekir. Araştırmanızın ardından puanınıza ve sıralamanıza göre bir tercihte bulunarak hedeflediğiniz üniversiteye kaydolabilirsiniz. Bu bölümü lisans düzeyinde okumanız, sizlere birçok avantaj kazandıracaktır. Daha geniş bir çalışma alanına sahip olabileceğiniz gibi yeterlilik konusunda da tatmin edici bir eğitime sahip olabilirsiniz.

Çocuk Gelişimi DGS Taban Puanları 2022

Gelişim, doğumdan başlayarak ölüme kadar devam eden bir olgudur. Bireyin doğumundan yetişkinlik çağına kadarki gelişim süreçlerini inceleyen disiplin ise Çocuk Gelişimidir. Sizler de bu alanda ilerlemek ve yetkin bir göreve sahip olmak istiyorsanız DGS sınavı ile eğitiminizi lisans düzeyine taşımalısınız.

İş imkanı konusunda da büyük avantajlar sağlayan lisans diploması ile alandaki bilginizi artırabilirsiniz. Çocukların duygularını, düşüncelerini, davranışlarını ve gelişimlerini inceleyen Çocuk Gelişimi bölümü personeline, bugün birçok eğitim kurumunda ihtiyaç duyulmaktadır.

Geniş bir iş tanımına sahip olan çocuk gelişimciler; hastanelerde, okullarda ve sosyal hizmet kurumlarında görev almaktadır. Sizler de ön lisans düzeyindeki eğitiminizi lisans düzeyine çıkararak bu alanda etkin bir rol üstlenebilirsiniz. Çocuk Gelişimi DGS taban puanları listesine ulaşarak kendinize bir hedef belirleyebilirsiniz.

İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu