GenelKPSS

İngilizce Öğretmenliği Taban Puanları

İngilizce öğretmenliği taban puanları incelemesi yaparken son 4 yılda yapılmış olan sınavları incelemenizi tavsiye ederiz. Şuan gireceğiniz Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sınavı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olan YKS’dir.

Bu sınav ilk olarak 2017 – 2018 eğitim öğretim yılında yapılmaya başlanmıştır. Bundan önceki yıllara dair İngilizce Öğretmenliği taban puanları YGS – LYS sınavlarına aittir.

Bunların dışında siz 4 yıllık lisans bölümü olan İngilizce öğretmenliği bölümü öğrencisi olmaya hak kazanabilmek için ilk olarak TYT isimli YKS’nin 1. oturumuna daha sonra ise YDT adı verilen YKS’nin yabancı dil oturumuna girmeniz gerekmektedir.

İkinci oturum genel olarak tüm sınavlar bittikten sonra en son öğleden sonra saat 15:45’te yapılmaktadır.

İngilizce Öğretmenliği Taban Puanları 2021

İngilizce öğretmenliği taban puanları 2021, ÖSYM tarafından en son yapılmış olan sınava dair sonuçları verecektir. Puanlara baktığımızda bu yıla ait en düşük puanın 221,49 olduğu ve en yüksek puanın 475,88 olduğu görülmektedir.

Tercih yapılabilecek bölümler ‘DİL’ statüsü üzerinden öğrenci almaktadır. Bunun dışında bu bölümü tercih etmek mümkün değildir. En doğru verilere ulaşmak için puan ve sıralama verilerine YÖK ATLAS üzerinden ulaşabilirsiniz. Burada bölüm öğrencilerine dair OBP puanından her bir dersin ortalama netlerine ve lise türevlerine kadar pek çok detay bilgiye de ulaşmak mümkündür.

İngilizce Öğretmenliği Sıralama

İngilizce öğretmenliği sıralama olarak bakıldığında geçen yıla (2022) ait verilerde en yüksek 3044 ile en düşük 74356 şeklindedir.

Sıralamaya göre tercih yapılırken KKTC okulları, vakıf ve devlet okulları gibi farklı seçeneklere yönelebilirler ve burslu bölümlere girmeye de hak kazanabilirler.

İngilizce Öğretmenliği Atama Puanları

İngilizce öğretmenliği atama puanları 2022 Mart ayı verilerine göre en yüksek için 87,81 ile Emir Sultan Ortaokulu ve en düşük 72,97 puan ile Esmeçayır Ortaokulu şeklinde atamaların yapıldığı görülmektedir.

Bu bölüm mezunların yapabileceği işler çok geniştir ve sadece devlet kurumları ile sınırlı da değildir. Örnek olarak;

  • Etüt merkezi, kreş, anaokulu, özel okullar, dershanelerde öğretmen, müdür ya da müdür yardımcısı olarak çalışabilirler.
  • Halk eğitim merkezi dil kurslarında görev alabilirler.
  • Gerekli ek belgeleri edinerek dershane, özel okul vb. yerler açabilirler.
  • Özel ders verebilirler.
  • Çeviri (mütercim tercümanlık) ve editörlük alanında hizmet verebilirler.
  • Turizm sektörü içerisinde, bankalarda, uluslararası firmaların dış ve iç deparmanlarında, firmaların halkla ilişkiler bölümünde çalışabilirler.
  • Kpss sınavına girerek Milli Eğitim okullarında çalışabilirler. Diğer dil bölümü mezunlarının bu şekilde çalışmak isteyenlerin karşılaştıkları formasyon alma zorunluluğu İngilizce öğretmenliği mezunlarında yoktur.
  • İngilizce öğretmenliği lisans bölümünü bitirdikten sonra yüksek lisans ve doktora programlarını tamamlayarak kademisyenlik yapabilirler.
  • Yurtdışında diledikleri ülkelere başvuru yapıp ülkenin talep ettiği İELTS ve TOFL gibi sınavlara girip bu şekilde bir yol da çizebilirler.
İçeriği Değerlendirmek İster Misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu